Cyklistický víkend na Temelíně pokračoval v neděli hromadným závodem. Student UP Olomouc Michal Schuran se stal absolutním vítězem v závodě na 100km.

 

16. srpna 2020 | Temelín | KC Slavia Praha

Již tradičně se na Temelíně udílely mistrovské tituly nejlepším vysokoškolákům. Ti stabilně prokazují velmi dobrou výkonnost a i v absolutním pořadí se umísťují vysoko. Mistrovský dres si tak neodváží nikdo jiný než absolutní vítěz Michal Schuran, který kromě svého sportovního klubu reprezentoval také FTK Univerzity Palackého v Olomouci. Druhé místo obsadil Jiří Šorm (1. LF UK) a třetí Jan Ryba (ZČU).

V ženách na mistrovský dres stačilo absolutně druhé místo Terezy Švihálkové (PřF UK). Druhou akademičkou v cíli byla Elizabeth Ungermanova z Technické univerzity v Liberci a třetí dojela Daniela Čunderlová za FTK UP Olomouc.

Přesně v pravé poledne se vydal 150 členný peloton vstříc nástrahám osvědčeného 20km závodního okruhu v malebné jihočeské krajině. Vypsány byly závody na 2 nebo na 5 okruhů s tím, že do cíle museli závodníci ještě zdolat výjezd zpět k chladícím věžím. V jejich těsné blízkosti se totiž nachází i kompletní velkoryse pojaté zázemí celého závodu, které poskytuje ČEZ.

Pohled do výsledkové listiny každému trochu cyklistiky znalému fanouškovi jasně řekne, že se v Temelíně sjela silná konkurence s mezinárodní účastí. Vždyť do elitního mistrovství ČR zbývá necelý týden. Pro některé tak byl Temelín poslední prověrkou formy. Jmenujme třeba silné osmičlenné zastoupení Sparty nebo účast Michala Schlegla z nejlepšího českého týmu Elkov Kasper. Nejvíce důvodů ke spokojenosti ale měli v neděli po dechberoucím vyvrcholení závodu příbramští cyklisté. 

Většinu závodu se snažili díky své početní převaze režírovat sparťané, kteří svou systematickou aktivitou ubírali síly svým soupeřům. Velkou část závodu strávil v úniku před pelotonem loňský bronzový medailista z MČR Tomáš Kalojíros. Soupeři však jeho náskok nikdy nenechali narůst do neřešitelných rozměrů a do posledních kilometrů vjížděla vedoucí skupina pohromadě. Stoupání od hněvkovické přehrady, které končí jen 2 km před cílem se snažil využít především Michal Schlegl (Elkov Kasper) k rozhodnutí závodu ve svůj prospěch. Prvním nástupem nejprve okruh svých soupeřů silně zredukoval. Druhé Schleglovo zvýšení tempa přes horizont dokázali akceptovat pouze příbramský Michal Schuran a sobotní vítěz časovky Jiří Šorm (Bitters Superior Cyklolive). Na záda jim ovšem dýchali spolupracující sparťané Fiala s Rybou, takže čas na taktické hrátky rozhodně nebyl. Zhruba na metě 1 km do cíle se k útoku zvedl Schuran (CK Příbram Fany Gastro) a podařilo se mu vytvořit si drobný náskok několika desítek metrů na své zbylé dva soupeře. Vysoké tempo se mu podařilo udržet a po náročných 100 kilometrech tak protnul cílovou pásku jako první. Sprint o druhé místo dopadl lépe pro Michala Schlegela a bronz zbyl na den před tím zlatého Šorma.

Mezi ženami si se 100 kilometry nejlépe poradila Hana Doležalová (AC Sparta Praha), která o pár vteřin porazila Terezu Švihálkovou (ČEZ Cykloteam Tábor) a Janu Milec Jiřincovou.

VC Temelína však není jen o špičkových výkonech elitních závodníků. Na startovní čáru se mohou postavit cyklisté všech věkových i výkonnostních kategorií, kteří si troufnou na 100 nebo na 43km trať. Jasným důkazem, že organizátoři počítají i s účastí těchto cyklistů, je to, že je VC Temelína součástí celorepublikové série amatérských silničních závodů Roadcup.

Celkové výsledky: stopnuto.cz/vysledky-zavodu/vc-temelina-2020-silnicni-zavod

Výsledky:

Silniční závod na 100 km – muži akademici

Pořadí St. č. Příjmení Jméno Ročník Vysoká škola  Cíl
1. 266 Schuran Michal 1996 UP FTK 02:37:57
2. 257 Šorm Jiří 1997 1. LF UK Praha 02:38:01
3. 259 Ryba Jan 1995 Západočeská univerzita 02:38:22

Silniční závod na 100 km – ženy akademičky

Pořadí St. č. Příjmení Jméno Ročník Vysoká škola  Cíl
1. 677 Švihálková Tereza 1999 PřF UK 02:58:04
2. 683 Ungermanova Elizabeth 1999 TU Liberec 02:59:23
3. 679 Čunderlová Daniela 1997 FTK UP Olomouc 03:12:01

Výsledky AM ČR 2020 z obou závodů ke stažení: