Sport ČT: Rusko přizve sportovce ze “spřátelených zemí” na svoji univerziádu

Rusko přizve sportovce ze “spřátelených zemí” na svoji univerziádu

 

 

Foto: Archiv ČAUS

30. března 2022 | sport.ceskatelevize.cz

Ruský ministr sportu Oleg Matycin řekl, že na jejich národní univerziádu v červenci plánují pozvat sportovce ze “spřátelených zemí”. Kterých států se to týká, ale nespecifikoval. Ruští sportovci jsou aktuálně vyloučeni z drtivé většiny mezinárodních soutěží včetně letní univerziády v Číně kvůli invazi na Ukrajinu, kterou nařídila jejich vláda.

“Na začátku července pořádáme celoruskou univerziádu, kam pozveme také univerzity ze zemí, které jsou nám přátelské,” řekl ministr agentuře TASS. Nejmenoval, jakých zemí se to konkrétně týká, ale nabízí se například Bělorusko. To ruského agresora na Ukrajině podporuje, kvůli čemuž sankce dopadají i na jeho sportovce. Také Bělorusové nesmějí ve většině sportů soutěžit na mezinárodní úrovni.

Matytsin byl do loňska prezidentem Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU), ale funkci opustil kvůli trestu za systematický doping v Rusku. Tato mezinárodní sportovní organizace po vypuknutí války na Ukrajině vyloučila ruské a běloruské sportovce a funkcionáře ze svých akcí minimálně do konce tohoto roku. Týká se to i letní univerziády v Číně.

FISU navíc Rusku a Bělorusku odebrala tři akce naplánované na letošek. Prozatím ale ponechala v Jekatěrinburgu příští ročník vrcholné letní akce akademického sportu, který by se měl v tomto ruském městě uskutečnit v roce 2023. Obvyklý dvouletý interval je kratší kvůli posunu loňské univerziády na letošek.