Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU) svěřila pořádání 29. Zimní světové univerziády (ZSU), která se uskuteční od 2. března do 12. března 2019, ruskému Krasnojarsku.

Základní údaje o ZSU 2019:

  • Největší zimní multisportovní studentská akce na světě
  • Organizační výbor očekává 2.500 sportovců z více než 50 zemí
  • Soutěžní program je 11 dní, 8 povinných sportů + 3 výběrové sporty
  • Soutěže bude zajišťovat 1500 – 3000 dobrovolníků
  • Televizní přenosy budou realizovány ve více než 100 státech světa s předpokládanou sledovaností 300 milionů lidí

Česká asociace univerzitního sportu /ČAUS/ vedená její předsedkyní, Ivanou Ertlovou, vysílá 133 členný tým, který tvoří 83 sportovců, 50 doprovod /trenéři, lékařský doprovod, fyzioterapeuti a maséři, technický doprovod/. Dále jsou ve vedení výpravy  členové výkonného výboru ČAUS a pracovníci jeho sekretariátu.

Studenti se zúčastní soutěží v 10 sportovních odvětvích, z toho ve 2 kolektivních sportech –  v ledním hokeji a curlingu. V individuálních sportech budou Češi startovat v běžeckém a sjezdovém lyžování, Short track, lyžařský orientační běh, krasobruslení, snowboardingu, biatlonu a freestylu.

Česká akademická reprezentace by ráda navázala na úspěšné vystoupení vysokoškoláků, kteří z posledních Zimních světových univerziády přivezli řadu medailí:

  • Granada, Španělsko,  2015 :  11 medailí – 3 zlaté, 3 stříbrné a 5 bronzových medailí
  • Almaty, Kazachstán,  2017:      9 medailí  – 2 zlaté, 2 stříbrné a 5 bronzových medailí

Univerziády jsou nedílnou součástí sportovní reprezentace České republiky, která je významně finančně podporována MŠMT ČR. Jednotlivé sportovní týmy i individuální sportovci jsou vysílány v úzké koordinaci s příslušnými sportovními svazy a rezortními sportovními středisky, VSC MŠMT ČR, MO ČR, Dukla Praha a MV ČR, Olymp Praha

“Naším cílem je dobře reprezentovat český univerzitní sport a ČR. Dosáhnout co nejlepších sportovních výsledků s finálovými a medailovými pozicemi v duchu vysokého kreditu, který český univerzitní sport v zahraničí má.

Byli bychom rádi, kdyby se mohl se soutěží ZSU zúčastnil i zástupce vedení MŠMT ČR, aby podpora českého univerzitního týmu nebyla jen finanční, ale i morální.  Bylo by to součástí a formou ocenění všech účastníků akce – studentů, kteří podstupují náročnou sportovní přípravu za současného plnění studijních povinností!” vyzývá Ivana Ertlová, předsedkyně ČAUS.

(kp, sportovnilisty.cz, foto: krsk2019.com)