Rada ČAUS odsouhlasila nové stanovy, zvolila předsedu a nové složení VV ČAUS

Rada České asociace univerzitního sportu odsouhlasila nové stanovy a zvolila nové složení Výkonného výboru ČAUS

 

22.12.2020 | Praha | ČAUS – M. Štenclová

Rada České asociace univerzitního sportu (ČAUS), která byla naplánována na začátek prosince 2020, musela být kvůli opatřením kolem covid-19 převedena do korespondenční podoby. Rada schvalovala nové stanovy ČAUS a volila předsedu, složení nově osmičlenného Výkonného výboru a tříčlennou Dozorčí radu ČAUS.

Předsedkyně ČAUS PaedDr. Ivana Ertlová povede Českou asociaci univerzitního sportu i nadále. Své znovuzvolení do funkce okomentovala: “Mám radost, že jsem dostala důvěru i na další volební období a děkuji za ni s tím, že se budu snažit pokračovat v rozvoji univerzitního sportu v duchu naší slavné tradice, jejíž počátky se datují již od roku 1910. Jedním z hlavních úkolů a výzev ČAUS  pro rok 2021 je rozjet nový projekt celostátních dlouhodobých univerzitních lig. V této souvislosti bych ráda poděkovala vedení NSA za podporu v realizaci tohoto záměru, o kterém jsem přesvědčena, že najde mnoho příznivců nejen v řadách studentů, ale i vedení univerzit”.

Do výkonného výboru byli znovuzvoleni doc. PaedDr. Jiří Drnek, CSc., RNDr. Petr Podlaha, Mgr. Jakub Havel, Ph.D., RNDr. Eva Slonková, Mgr. Zdeněk Melichárek, Ph.D., RNDr. Svatopluk Horák a na novou funkci spojenou s projektem univerzitních lig byl zvolen doc. Mgr. Jiří Nykodým, Ph.D. Dozorčí rada zůstává ve stejném složení jako v roce 2020, jmenovitě doc. PaedDr. Vladislav Kukačka, Ph.D., Ing. Vít Ratajský, PaedDr. Jan Kubernát.

V souladu se zněním nových stanov ČAUS jsou všechny funkce volené na funkční období o jeden rok delší, namísto čtyřletého na pětileté období.

ČAUS jako člen FISU (Mezinárodní federace univerzitního sportu) a EUSA (Evropské asociace univerzitního sportu) vysílá každým rokem početné akademické výpravy na mezinárodní univerzitní soutěže. České národní barvy hájí studenti českých univerzit na největších světových a evropských akcích, jako jsou Letní a zimní světové univerzitní hry (dříve Univerziády), Akademická mistrovství světa, Evropské univerzitní hry a Mistrovství Evropy univerzit.

ČAUS také podporuje pořádání světových i evropských soutěží na domácí půdě. Naposledy se v ČR konalo roce 2019 velmi úspěšné Mistrovství Evropy univerzit v orientačním běhu v Olomouci. V roce 2020 pak bylo připraveno Akademické mistrovství ve střelbě v Plzni, které se však kvůli pandemické situaci nakonec neuskutečnilo. Česká asociace univerzitního sportu získala hned dvě pořadatelství na rok 2022. Akademické mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu se uskuteční v Jáchymově ve dnech 22. – 26. února 2022 a Světový pohár univerzit (dříve AMS) ve florbalu bude 25. – 29. června 2022 v Liberci.

Na Evropské univerzitní hry do Bělehradu, které se měly původně konat v červenci 2020, byl přihlášen rekordní počet českých sportovců. Hry byly přeloženy na červenec 2021. ČAUS plánuje vyslat do Bělehradu 260 člennou výpravu, největší v historii soutěží EUSA vůbec.