První kolo Univerzitní volejbalové ligy ČAUS dohráno

23. listopad 2022 | ČAUS – UVL | P. Procházková

V pátek 14. října 2022 byl odstartován 2. ročník Univerzitní volejbalové ligy (UVL). Celkem se přihlásilo 29 volejbalových týmů ze 17 univerzit, z toho 16 ženských a 13 mužských týmů. Z rozlosování mezi muži i ženami vzešly čtyři skupiny – Čechy Západ, Čechy Východ, Morava Sever, Morava Jih.

ČECHY ZÁPAD

První kolo skupiny A Čechy Západ pořádala v Plzni 31. října 2022 katedra TVS Fakulty strojní Západočeské univerzity ve spolupráci s Plzeňským krajským volejbalovým svazem. Vítězně z 1. kola mezi ženami i muži vyšly domácí týmy ze ZČU. Zúčastnilo se celkem sedm týmů, z toho 4 ženské a 3 mužské týmy. Mezi ženami jsou do UVL přihlášeny týmy Univerzity Karlovy, Západočeské univerzity v Plzni, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Mužské týmy se zúčastnily tři – Univerzita Karlova, Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Bez prohry jediného setu si u mužů ZČU došla pro celkové vítězství oblasti Čechy Západ 1. kola Univerzitní volejbalové ligy. Také ženy ZČU ovládly 1. kolo a mají ve skupině A 9 bodů.

Pavlína Lindová ze ZČU, která ovládla 1. turnaj v oblasti Čechy Západ, zhodnotila výkon týmu a průběh turnaje: „Mě se hrálo dobře, hrály jsme doma, takže jsme měly dobrou atmosféru. Všechno jsme vyhrály, takže si myslím, že nám to šlo a doufám, že nám to půjde stejně dobře i v dalších kolech.“

Hanka Čičelová z UK v Praze zhodnotila průběh turnaje a výkon svého týmu: „Hrálo se mi parádně, s holkami máme fakt super tým, super atmosféru. Sešly jsme se jen jednou, takže to v nějakých věcech bylo vidět.“

Honza Kasík zhodnotil průběh turnaje a výkony týmu ZČU, který obsadil 1. místo v prvním kole Univerzitní volejbalové ligy: „Myslím, že to dopadlo dobře, vyhráli jsme, i když s UK jsme hráli 2:1, sehráli jsme se hezky, scházíme se tu z různých klubů a je to fajn, že si můžeme spolu zahrát v jednom týmu.“

MORAVA SEVER

První kolo skupiny B Morava Sever pořádala v Ostravě 25. října 2022 Vysoká škola báňská – technická univerzita Ostrava.

Zúčastnilo se celkem šest týmů mužů i žen, a to z Ostravské univerzity, z Univerzity Palackého v Olomouci a z Vysoké školy báňské – technické univerzity Ostrava.

1. kolo v oblasti Morava Sever vyhrála v kategorii mužů domácí VŠB-TUO. Ženský tým z UPOL bez ztráty jediného setu vyhrál kategorii žen.

Honza Pastorek z VŠB-TUO zhodnotil zápas: „Myslím si, že to bylo super, sešli jsme se v pěkném počtu, kluci hráli opravdu dobře a jsem rád, že jsme se mohli otočit všecky.“

Mája Makovcová zhodnotila průběh turnaje a výkon týmu z OSU„Dneska jsme hrály dva zápasy, proti Báňské jsme prohrály 1:2, myslím si, že jsme mohly vyhrát. Proti Olomouci jsme prohrály těsně 23:25 v druhém setu.“

ČECHY VÝCHOD

První kolo skupiny C Čechy Východ uspořádala Univerzita Pardubice 25. října 2022. Vítězem 1. kola mezi ženami je tým VŠCHT a mezi muži tým domácí univerzity. Zúčastnilo se celkem osm týmů, z toho 5 ženských a 3 mužské týmy. Mezi ženami jsou přihlášeny týmy Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Univerzity Pardubice, Českého vysokého učení technického v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Technické univerzity v Liberci. Mužské týmy se zúčastnily tři – Univerzita Pardubice, České vysoké učení technické v Praze a Technická univerzita v Liberci.

Bez ztráty setu si v mužích pro vítězství nad ČVUT a TUL došli domácí hráči pardubické univerzity a vedou po prvním kole tabulku v oblasti Čechy Východ. Mezi dívkami a zároveň skupinu s největším počtem týmů ovládla pražská VŠCHT, která ztratila set pouze jednou, a to proti domácí Univerzitě Pardubice.

Vyjádření Martina Šandy z Univerzity Pardubice, která vyhrála první kolo v oblasti Čechy východ: „Hrálo se mi výborně, porazili jsme jako ČVUT, tak Liberec a myslím, že jsme odehráli kvalitní dva zápasy.“

Vyjádření Vaška Buriana z Technické univerzity Liberec„Musím říct, že to bylo lepší, než jsem čekal. Úroveň byla překvapivě dost vysoká, kluky, co jsem tu potkal, znám z extraligy juniorů. Bohužel nám se tolik nedařilo, takže jsme oba zápasy prohráli, ale myslím, že když trošku potrénujeme, tak bychom měli mít šanci.“

Vyjádření Karolíny Foffové z VŠCHT v Praze, která se umístila na prvním místě: „Nejtěžším soupeřem byly Pardubice, s nimi jsme vyhrály 2:1, atmosféra byla super a tělocvična moc pěkná a všechny týmy byly vyrovnaný a těžký.“

Vyjádření Báry Brodzianské z UPCE, která obsadila 2. místo v oblasti Čechy Východ: „Parádně jsem si to dneska užila, týmovost a atmosféra byla skvělá, úroveň taky, bylo to prostě boží!“

MORAVA JIH

První kolo skupiny D Morava Jih uspořádala v Brně Katedra sportovních her Masarykovy univerzity ve dvou termínech – 14. října se odehrála skupina mužů a 21. října skupina žen.

Mezi ženami jsou do UVL přihlášeny týmy Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, Univerzita obrany v Brně a Vysoké učení technické v Brně. Mezi muži pak Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické v Brně a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

1. kolo mužů v oblasti Morava Jih přesvědčivě ovládlo družstvo reprezentující VUT Brno, a to bez ztráty jediného setu a ženy s přehledem ovládla MUNI, která také neztratila jediný set.

Vyjádření Pavla Horníčka z VUT, které ovládlo 1. kolo ve skupině D: „Bohužel, výkony nebyly takové, jak jsme si představovali, je ještě co zlepšovat, ale s výhrou jsme spokojeni. Víc jsme tlačili na servisu a nedovolili soupeři hrát co by chtěl.

Dominik Jaroš z MENDELU„My ještě nemáme žádné tréninky, takže se dnes v podstatě potkáváme poprvé, takže první zápas byl rozehřívací. Nahrávači už to začalo jít a zlepšili jsme i přihrávku.“

Adéla Švomová z MUNI zhodnotila průběh turnaje: „Hrálo se nám dobře, myslím, že na rozjezd to bylo dobrý. Určitě jsme byly líp sehrané, lepší v poli a měly jsme razantnější útok. Musíme se zlepšit na podání, dost jsme jich vyhodily.

NEPORAŽENÍ! – Těchto 5 týmů prošlo přes 1. kolo univerzitní volejbalové ligy bez prohry jediného setu – VUT muži, UPCE muži, UPOL ženy, MUNI ženy a ZČU ženy.

Druhé kolo začíná už 25. 11. 2022 a očekávají se zápasy ještě napínavější. Většina týmů pravidelně trénuje a díky podpoře ČAUS bude sehranost hráčů a hráček každým kolem znatelnější.