Odpočítávání do Světových univerzitních her v Chengdu, místa s “příchutí sečuánu”

Odpočítávání do Světových univerzitních her v Chengdu, místa s “příchutí sečuánu”

 

24. dubna 2023

31. Světové univerzitní hry FISU budou zahájeny 28. července v čínském Chengdu. Soutěžit se bude na celkem 45 sportovištích. Vzhledem k tomu, že do Světových univerzitních her zbývá již necelých 100 dní, je na čase představit si místa s tzv. “sečuánskou příchutí”.

Logo Letních univerzitních her Chengdu 2021

Slavnostní zahájení Světových univerzitních her (dříve Univerziády) v Chengdu 2021 se uskuteční na stadionu ve sportovním komplexu u jezera Tung-an. Stadion ve tvaru stříbrného frisbee, který se nachází ve čtvrti Longquanyi, má kapacitu 40 tisíc míst a rozlohu 120 tisíc metrů čtverečních.

Dong'an Lake Sports Park Stadium

Stadion sportovního parku u jezera Tung-an (Foto: Chengdu 2021)

OPENING CEREMONY | Padesát metrů vysoký stadion splňuje provozní podmínky požadované pro zahajovací a závěrečné ceremoniály velkých akcí díky nadstandardní VIP recepci a 29 metrů vysoké a 300 metrů dlouhé obloukové vyhlídkové plošině. Jeho kupole je zdobena více než 12 tisíci kusy barevného glazovaného skla, které znázorňuje vzor slunečního ptáka, což představuje spojení pocitu historické váhy a futuristické geometrické struktury.

Stadion ve sportovním komplexu u jezera Tung-an ve výstavbě, 27. ledna 2021 (Foto: Xinhua/Shen Bohan)


Stadion ve sportovním komplexu u jezera Tung-an ve výstavbě, 27. ledna 2021 (Foto: Xinhua/Shen Bohan)

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA | Víceúčelová tělocvična ve sportovním komplexu u jezera Tung-an je největší ze tří sportovišť, která leží vedle hlavního stadionu. Gymnastická hala o rozloze přes 90 tisíc m2 slouží během her jako soutěžní a tréninkové místo pro soutěže ve sportovní gymnastice a od 1. do 5. srpna bude svědkem bojů o 14 zlatých medailí.

Víceúčelová tělocvična ve sportovním komplexu u jezera Tung-an


Interiér víceúčelové tělocvičny ve sportovním komplexu u jezera Tung-an


Centrum vodních sportů ve sportovním komplexu u jezera Tung-an


Interiér centra vodních sportů ve sportovním komplexu u jezera Tung-an

PLAVÁNÍ | Rozloha centra vodních sportů ve sportovním parku u jezera Tung-an je více než 73,5 tisíce metrů čtverečních. Během akce Chengdu 2021 bude sloužit jako místo pro plavecké soutěže, rozcvičení a tréninky. Od 1. do 7. srpna zde bude rozdáno celkem 42 zlatých medailí v plaveckých disciplínách.

Sportovní hala pro míčové hry ve sportovním komplexu u jezera Tung-an

Víceúčelová tělocvična pro míčové hry ve sportovním parku u jezera Tung-an je nejmenší ze tří sportovišť. Tělocvična, která během her bude sloužit jako tréninkové místo pro sportovní gymnastiku, má rozlohu 35 700 metrů čtverečních, tři podlaží na zemi a jedno patro pod zemí.

Tělocvična ve sportovním komplexu Fenghuangshan

BASKETBAL | Tělocvična ve sportovním komplexu Fenghuangshan se během her stane cílem fanoušků basketbalu, protože se zde budou udělovat dvě sady medailí v basketbalových soutěžích. Tělocvična, která se nachází ve čtvrti Ťin-nu ve městě Chengdu, je mimořádně rozsáhlé sportoviště o rozloze téměř 120 tisíc metrů čtverečních, se sedmi nadzemními a jedním podzemním podlažím.

Tělocvična sportovního centra High-tech Zone


Interiér tělocvičny sportovního centra High-tech Zone

STOLNÍ TENIS | Futuristicky působící objekt sportovního centra High-tech Zone byl inspirován sečuánským brokátem a zanechává v lidech hluboký dojem ze svých komfortních křivek. Areál, v němž se již konalo mistrovství světa družstev ve stolním tenisu, se rozkládá na ploše 82 732 metrů čtverečních, přičemž jedno podlaží je velkoplošné, pět nadzemních a jedno podzemní. Během her bude sloužit jako zahřívací a zároveň soutěžní hala pro utkání ve stolním tenisu.

Tělocvična kulturního a sportovního centra v Ťiang-jang


Interiér tělocvičny kulturního a sportovního centra v Ťiang-jang

JUDO | Tělocvična kulturního a sportovního centra Ťiang-jang je místem pro rozcvičení a soutěže v judu. Vnější design haly o rozloze 18 500 m2 je abstrakcí a zjednodušením tradičních řemesel zpracovávajících materiály od bambusu až po porcelán.

Hudební park pod širým nebem v Chengdu

CLOSING CEREMONY | Největší panoramatické divadlo na světě s prostorovým zvukem a napůl krytou halou v Chengdu Open Air Music Park bude 8. srpna 2023 hostit závěrečný ceremoniál Světových univerzitních her. Stavba se rozprostírá v horizontální rovině 180 metrů a dosahuje ohromující výšky 50 metrů. Promítací kupole na vrcholu zabírá plochu přibližně 10 tisíc metrů čtverečních, zatímco rozlehlá travnatá divácká plocha pojme až 47 000 diváků. Ideje návrhu hudebního parku byly čerpány z prvků slunce a nesmrtelných ptáků, kultury Tchien-fu a staré hudby Šu.

Maskot Světových univerzitních her jménem Rongbao. (Foto: WUG Chengdu 2021)

Letní univerzitní hry v Chengdu 2021 mají celkem 27 soutěžních míst a 18 míst pro trénink a rozcvičení. Letos v létě Chengdu, město s bohatou historií a moderním životním elánem, představí světu mezinárodní sportovní událost s čínskými charakteristikami, současným stylem a mladistvým duchem.

Úspěchy českých akademiků můžete sledovat na webu a na našich sociálních sítích – Facebook, Instagram, Twitter.

Zdroj: www.iportal24.cz/sport