Nový judistický objev jménem Ivan Petr z LSU

 

Když se v České republice řekne judo, první jméno, které si každý vybaví, tak je olympijský šampión z Ria Lukáš Krpálek. Co však ostatní zápasníci v japonském bojovém umění. O jednom z takových by se mohlo již v brzké době mluvit hodně, a možná podobně, jako o Krpálkovi.

Poslední měsíc měl judista Ivan Petr docela nabitý. Nejdříve soustředění v Japonsku před vrcholy sezóny, poté Univerziáda a Mistrovství světa. Všude dal o sobě vědět.

Do čínské Taipei odjel jako jeden z širšího okruhu favoritů, jenž by mohl bojovat o medaile ve váhové kategorii do 81 kg. A tuto roli také potvrdil. Jeho postup do semifinále znamenal, že přímo bojoval o medaile. Co však čert nechtěl. Petr bohužel prohrál jak semifinálovou bitvu, tak i zápas o bronz. Nicméně skončil na dělené páté pozici, což řadí mezi své největší úspěchy kariéry.

Na Univerziádě se navíc stal na dlouho zástupcem, který držel nejlepší české umístění. Až v předposlední den akademických her přišla medailová smršť od atletů. Do té doby však figuroval Ivan Petr na pozici českého zástupce v Taipei s nejlepším umístěním.

Následně jej čekala cesta do Evropy a vyrovnání se s nelehkým časovým posunem. Měl před sebou totiž své první kariérní vystoupení na mistrovství světa, a sice v maďarské Budapešti. A nevedlo se mu vůbec špatně.

V “jednaosmdesátce” byl jediným zástupcem, jelikož člen reprezentačního áčka Jaromír Musil je zraněný. A právě za Musilem plnil v této věkové kategorii Petr dlouhou dobu pozici české dvojky. Nyní se však pětadvacetiletý judista dostal v této váhové kategorii na pozici číslo 1. A na MS splnil možná i trochu nad očekávání.

Došel totiž až do osmifinále. Po volném losu v prvním kole narazil na reprezentanta Nauru Dowaboba, kterého udolal po méně než minutě. Následně přišel boj s Australanem Coughlanem, který Petr rovněž zvládl. Osmifinálový boj byl však nad jeho síly. V cestě mu stál favorizovaný domácí judista Lászlo Csoknyai. Maďar bohužel v následujícím zápase podlehl Němci Wiecerzakovi a Petr se tak nemohl poprat o lepší výsledek v opravách.

Jeho postup do osmifinále však znamenal konečné dělené deváté místo a skvělý bodový příděl do světového žebříčku. Připsal si totiž 320 bodů, což je vskutku více, než si získal za všechny odbojované turnaje v posledních dvou letech.

Ivan Petr je mladý a jeho výkonnost neustále stoupá. Kdo ví, na jakých pozicích jej uvidíme v příštím roce.

Autor: Jan Linha