Mistry ČR v super-G jsou Jan Koula a Tereza Kmochová

 

Mistry ČR v super-G jsou Jan Koula a Tereza Kmochová

 

Ve Špindlerově Mlýně se v termínu 10.-11. ledna 2022 koná mistrovství České republiky v rychlostních disciplínách. V pondělí bylo na programu super-G a závodní den to byl velmi dlouhý, protože časový program komplikovala mlha. Nakonec se ale vše odjelo a novými mistry ČR v super-G jsou Tereza Kmochová a Jan Koula. Stříbrné medaile získali Tereza Zahálková a Kryštof Krýzl, bronzové Natálie Zouharová a Oskar Novák. Juniorskými mistry ČR se stali Natálie Zouharová a Vojtěch Kučera, který vyhrál také v mladších juniorech. V mladších juniorkách se z titulu radovala Tereza Kreissová.

Závod žen byl odstartovaný podle plánu. Poté měli startovat muži, ale po odjetí startovního čísla jedna, které měl Kryštof Krýzl, zhoustla mlha natolik, že závod musel být na třičtvrtě hodiny přerušen, respektive znova kompletně od jedničky restartován, čili Kryštof Krýzl musel startovat v mistrovském závodě dvakrát.

Jan Koula (Lokomotiva Trutnov) se stal mistrem ČR v super-G mezi muži poprvé v kariéře, jinak je to pro něj druhý mužský titul po loňském vítězství v alpské kombinaci.

„Jsem rád, do toho závodu jsem šel s tím, že bych titul chtěl. Věděl jsem, že na to mám natrénováno a říkal jsem si, že by mě to mohlo nakopnout, což se povedlo, takže mám radost. S jízdou jsem byl také spokojený, protože jsem neudělal žádnou chybu a jel jsem tak, jak jsem chtěl. V některých místech se to možná dalo více rovnat, ale spokojený jsem,“ řekl nový mistr ČR.

Kryštof Krýzl (Dukla Liberec) získal stříbro. „Byl to hodně zajímavý den. Když jsme včera přejížděli z Adelbodenu, kompletně se nám pokazilo auto a museli jsme ho nechat v Německu u Karlsruhe. Musel pro nás na otočku přijet brácha a do Špindlu jsme dorazili totálně rozsekaní o půl osmé ráno v den závodu. Se stříbrem jsem v rámci nastalé situace ok, jel jsem ten závod hlavně kvůli kombinaci, proto jsem spěchal z Adelbodenu. Potřebuji nějakou jet, kdybych v ní chtěl startovat na ZOH, abych mohl. Ale samozřejmě člověk nechce prohrát, když už jednou nastoupí na start, takže jsem do toho dal tolik, kolik jsem mohl,“ zhodnotil Kryštof Krýzl s tím, že v navazující alpské kombinaci má ambice vyšší.

Bronz vybojoval Oskar Novák (SA Špindl), který loni ukončil závodní kariéru, nicméně domácí závod v SG si dopřál a vystřihl třetí nejlepší jízdu ze všech českých závodníků. Paradoxně tak svou první dospěláckou mistrovskou medaili získal až poté, co se s aktivní kariérou rozloučil.

Téměř bez tréninku byly i medailistky ženského SG. Mistrovský titul vybojovala Tereza Kmochová (Jiskra Harrachov). „Dnešní mistrovský závod byl pro mě letošním vůbec prvním, nečekala jsem od něj nic, protože jsem neměla vůbec žádnou klasickou přípravu na ledovcích a mám za sebou jen pár tréninků. Dnes mi hodně v závodě MČR pomohly mé dlouholeté zkušenosti – hlavně na Katynu, který nás letos skolil, vykopával nás do záklonu a současně se mi podařila dobrá agresivní jízda. V titul mistryně ČR jsem ani nedoufala, ale ambice byly se umístit na pódiu. Za titul jsem moc ráda.“

Tereza loni ukončila studia a nastoupila na postgraduál. Již loni na konci sezóny hlásila, že se objeví jen na několika závodech, protože na to jíž nebude mít čas, nicméně MČR si nenechala ujít a odměnou jí byl titul.

Stříbrnou medaili získala Tereza Zahálková (VSK VUT Brno), která se stala také akademickou mistryní ČR a své stříbrné vystoupení okomentovala s širokým úsměvem na tváři slovy: „Nazvala bych to hodně slušný úlet.“ Také Tereza Zahálková totiž trénovala SG méně, než by se slušelo.

A aby toho nebylo málo, tak bronzová medailistka a juniorská mistryně ČR Natálie Zouharová (Ski team Zlín) si začátkem prosince naordinovala operaci očí, protože na lyžích čím dál tím hůře viděla, a musela si dopřát měsíc úplného klidu. „Byly to moje první závody a první týden na lyžích po operaci očí, takže jsem moc ráda, jak to dopadlo. Z mé první medaile v ženách a titulu v juniorkách mám velkou radost.“

Druhé místo v juniorkách patří Tereze Kreissové (Ski Bílá), třetí místo Karolíně Balejové (Ski klub Velké Meziříčí). Mezi juniory vyhrál Vojtěch Kučera (SA Špindl) před Markem Müllerem mladším (RT Záhrobský) a Adamem Linhartem (Slavoj Plzeň). Vojtěch Kučera s Markem Müllerem ovládli rovněž mladší juniory a na třetím místě byl Lukáš Svatoš (Spartak Rokytnice). V dívkách U18 získala titul Tereza Kreissová, stříbro Karolína Balejová a bronz Sára Jedličková (RT Záhrobský).

Přehled výsledků z MČR v super-G najdete zde.

Photo: Archiv závodníků