Lukostřelkyně Zikmundová v kvalifikaci nejlepší Evropankou!

 

Lukostřelkyně Zikmundová v kvalifikaci nejlepší Evropankou!

 

Lukostřelkyně Martina Zikmundová (vlevo) se svojí trenérkou v Chengdu. Foto: Svatopluk Horák

 

Jako první zástupce české výpravy vstoupila do Letních světových univerzitních her v Chengdu lukostřelkyně Martina Zikmundová. Studentka Emmanuel College v Georgii a Západočeské univerzity v Plzni si v ostré konkurenci soutěže v kladkovém luku vedla velice dobře, skončila jako nejlepší Evropanka s 671 body na dvanáctém místě a do pátečního vyřazovacího závodu půjde z horní části pavouka. V prvním kole bude mít volný los.

Od samého začátku závodu nepřálo lukostřelcům počasí. „Bylo to opravdu hrozné, první dvě sady byl déšť obrovský. Pak se přidal vítr, a i když na konci už nepršelo, tak přesto padaly slunečníky a vše kolem.“ Kvalifikaci ale Martina zvládla výborně, když díky dvanáctému místu skončila v horní části pavouka. „Určitě se dá nastřílet více, ale když vezmu v potaz počasí, tak je to dobré. Chtěla jsem být do patnáctého místa, takže za mě určitě spokojenost,“ zhodnotila první závod celých her.

Martina se kvalifikovala na univerziádu i mistrovství světa, o své volbě ale měla jasno! „Řekla jsem si, že univerziáda je jen jednou nebo dvakrát za život, takže to u mě zvítězilo. Ráda bych se dostala do nejlepší šestnáctky, úplně nejlepší by byla top desítka,“ prozradila první střelkyně z kladkového luku, kterou kdy Česko na hry vyslalo.

Historický milník zaznamenala bývalá tenistka také tím, že vůbec jako první Češka získala americké lukostřelecké stipendium na vysoké škole. „Příští rok bude studium končit a uvidíme, jestli bude pokračovat dál v magisterském studiu,“ prozradila maminka Martiny, která je rovněž členkou výpravy jako její trenérka.

„Je to dobré, trenérka Hanka Majarová nemohla přijet, protože je zároveň mistrovství světa, ale mamka to zvládá výborně. Jsem ráda, že je tu se mnou jako podpora,“ neskrývá radost. Větší výzvou je ale celá cesta právě pro novou trenérku. „Mám to skoro za trest, musím říct (směje se). Nahrazuji tady manželka, který se zranil, takže poslední měsíc jsem se poctivě měnila na lukostřeleckou trenérku, je to spoustu věcí, které musím každý den navnímat,“ přiznává.

Páteční medailový závod začne ve 3:25 našeho času. Držíme palce!