Jsem moc rád, že jsem dostal příležitost reprezentovat svou zemi, říká basketbalista Luboš Kovář

 

Foto: David Šváb

Už jen pár dní dělí české basketbalové výběry od zahájení Letních světových univerzitních her. Celý turnaj se uskuteční v 5 sportovních halách, ve kterých se představí 15 mužských a 12 ženských reprezentací z celého světa. Naše basketbalistky změří ve skupině síly s hráčkami Slovenska a Taiwanu. Na mužský výběr čeká v boji o postup nelehká zkouška v podobě obhájců titulu z USA. Další překážky v boji o postup budou představovat reprezentace Polska a Japonska. Jedním z nejzkušenějších hráčů trenéra Bartoně je jeho jmenovec Luboš Kovář, který obléká dres Nymburka.

„Snažíme se zjistit, v čem nejvíce mohou jednotliví hráči týmu prospět, abychom podali co nejlepší možný výkon. Chceme-li na turnaji uspět, musíme dbát hlavně na rychlé protiútoky,“ popisuje přípravu na turnaj 22letý hráč. „Do Číny se samozřejmě hodně těším a jsem moc rád, že jsem dostal příležitost reprezentovat svou zemi na univerziádě,“ neskrývá nadšení 204 cm vysoký pivot Nymburka. „Zápasy s USA budou vždy obtížné, jelikož mají skvělé univerzity a fyzicky výborně připravené hráče. Těším se na skvělou atmosféru a konfrontace s vynikajícími hráči z jiných koutů světa,“ vyhlíží start turnaje student Vysoké školy ekonomie a managementu.

Jak v mužském, tak v ženském týmu uvidíme v akci několik krajánků, které se určitě vyplatí sledovat. Trenér Bartoň do svého týmu povolal hned trojici hráčů, jež studují v zahraničí a reprezentují tamější univerzitu. Hned dva z tohoto trojlístku se vydali až za velkou louži, konkrétně se jedná o Nikolaose Noumerose a Jana Zídka. Trojici uzavírá Adam Kejval, jehož Alma mater sídlí ve Švýcarsku.

Jan Zídek bude mít v duelu se Spojenými státy určitě o motivaci postaráno. Nejen, že nastupuje za univerzitní tým Pepperdine Waves, ale také se jedná o syna legendárního Jiřího Zídka, jehož jsme mohli, jako vůbec prvního českého hráče v historii, spatřit na palubovkách slavné NBA. V nejprestižnější basketbalové soutěži světa nastoupil ke 135 zápasům a připsal si 453 bodů.

I v ženském seskupení najdeme dvě hráčky, které se vydaly na zkušenou na západ. Isnelle Natabou hájí barvy univerzitního týmu Sacramento State, tedy týmu z hlavního města prosluněné Kalifornie. Druhou do party je čerstvě 21letá Julia Vydrová. Bývalá hráčka BK Strakonice v současné době sbírá další basketbalové zkušenosti v Kanadě, konkrétně v týmu Regina Cougars.

NOMINACE MUŽI:

Hráč Pozice Univerzita Tým
Matěj Burda Rozehrávač UPCE BK KVIS Pardubice
František Fuxa Pivot ČZU USK Praha
Tomáš Jansa Rozehrávač MUNI BK Děčín
Adam Kejval Pivot Glion Institute of Higher Education (Švýcarsko) Vevey Riviera (Švýcarsko)
Luboš Kovář Pivot VŠEM ERA Basketball Nymburk
Nikolaos Noumeros Křídlo/Pivot Francis Marion University (USA) Santa Fe College Saints (USA)
Patrick Samoura Křídlo International University of Applied Science (Německo) USK Praha
Martin Svoboda Pivot JU Sršni Písek
Vojtěch Sýkora Rozehrávač UK v Praze Sršni Písek
Dalibor Vlk Křídlo ČZU USK Praha
Marek Vyroubal Rozehrávač ČZU USK Praha
Jan Zídek Pivot Pepperdine University (USA) Pepperdine Waves (USA)

NOMINACE ŽENY:

Hráčka Pozice Univerzita Tým
Adéla Buřtová Křídlo/Rozehrávač MENDELU BK Žabiny Brno
Gabriela Busková Křídlo/Pivot OSU BK Havířov
Michaela Gaislerová Křídlo Bellevue University (USA) BK KARA Trutnov
Tereza Halátková Křídlo UK v Praze USK Praha
Eliška Hálová Pivot/Křídlo VŠE Slovanka MB
Kateřina Káňová Pivot OSU SBŠ Ostrava
Anežka Kopecká Pivot MUNI KP Brno
Isnelle Natabou Pivot Iowa State University (USA) Sacramento State (USA)
Andrea Ondroušková Křídlo/Rozehrávač Vyšší zdravotnická škola Maltézských rytířů BK Brandýs nad Labem
Natálie Rašková Rozehrávač OSU SBŠ Ostrava
Julia Vydrová Pivot University of Regina (Kanada) Regina Cougars (Kanada)
Marie Žílová Rozehrávač UK v Praze Slovanka MB

Prohlédněte si fotogalerii z tréninku v Nymburce, kde se česká akademická reprezentace pro Letní světové univerzitní hry v Chengdu připravovala. Foto: David Šváb.