Další dvě medaile pro Česko! Zlato na ZSUH vybojoval lyžař Jan Zabystřan, bronz biatlonistka Jandová

Další dvě medaile pro Česko! Zlato na ZSUH vybojoval lyžař Jan Zabystřan, bronz biatlonistka Jandová

 

14. ledna 2023 | ČAUS – M. Štenclová

Lyžař Jan Zabystřan vyhrál na Zimních světových univerzitních hrách v Lake Placid superobří slalom a vybojoval pro českou výpravu první zlatou medaili. Navázal tak na snowboardistu Jakuba Žeravu, který ziskem stříbra ve snowboardkrosu zajistil vůbec první medaili pro českou výpravu! O první bronz se pak postarala biatlonistka Tereza Jandová.

Čtyřiadvacetiletý Zabystřan zvítězil v čase 58.35 s náskokem 41 setin před Italem Taranzanem. Tomáš Klinský, který obhajoval stříbro z Univerziády v Krasnoyarsku 2019, dojel desátý. David Kubeš skončil třináctý, Ondřej Surkoš 25. a Adam Klíma na 31. místě. Eduard Klíma závod nedokončil.g

Mezi ženami dojela Klára Gašparíková osmá. Další česká sjezdařka Aneta Vetrová se svým časem umístila na 23. příčce.

Foto: Markéta Štenclová

Bronzová biatlonistka Jandová. Kocián nakonec čtvrtý

Biatlonistka Tereza Jandová v závodě na 12,5 km nestačila jen na vítěznou Kanaďanku Rousseauovou a druhou Skrobiszewskou z Polska. Od stříbra dělilo jednadvacetiletou Češku zhruba pět sekund, od zlaté medaile pak 53 sekund. Na střelnici udělala tři chyby, což bylo nejvíc ze všech medailistek. Kateřina Otcovská skončila osmá, Lenka Bártová 19. a Veronika Novotná 23.

V závodě mužů na 15 km si nejlépe z českých reprezentantů vedl Jakub Kocián. Pohyboval se celý závod na čele a jeho jméno bylo snad nejskloňovanějším jménem moderátorem v aréně. Nakonec skončil na krásné čtvrté pozici. Od medaile ho dělilo 15 sekund. Další z českých závodníků Josef Kabrda dojel čtrnáctý, 22. Michal Zaoral.

Foto: Markéta Štenclová

České hokejistky jako první z týmů překonaly kanadskou brankářku. Na vítězství jim to však nestačilo

Jako další soupeřky čekaly na naše hokejistky velmi silné Kanaďanky. Češky pod vedením Jakuba Peslara nastoupily na ledovou plochu Maxcy Hall v Potsdamu s velkým nasazením. Statečně vzdorovaly, nakonec ale nebodovaly. Jsou ale zatím jediným týmem, který překonal kanadskou brankářku.

První třetinu byly výkony poměrně vyrovnané, Češky ubránily i přesilovku po faulu Pátkové. Jediný gól však padl 9 minut před koncem za záda Zechovské a soupeřky odcházely do šatny ve vedení 1:0.

Hned v začátku druhé třetiny byla vyloučena kanadská hráčka a Češky měly šanci vyrovnat v přesilové hře. Tu však neproměnily. Hra se přesunula do našeho obranného pásma. Po dalším vyloučení na české straně byla Zechovská pod velkým tlakem ze strany soupeřek, ale se všemi střelami si poradila. Češky zvládly ubránit ještě další dvě vyloučení. Potom se ale trefily Kanaďanky a vedly 2:0. Gól na 3:0 přidaly hned v zápětí. Na 1:3 snížila Barbora Patočková po přesné nahrávce od Habartové před koncem druhé části zápasu.

Kanada vyměnila brankářku, ze hry šla Drever, kterou nahradila Dubuc. Na hráčkách se lvem na hrudi začínala být znát únava a příliš se jim nedařilo se probojovat ke střele na bránu. Češky neproměnily ani dvě přesilové hry, které jim soupeřky nachystaly. Naopak ve vlastním oslabení po úniku Demale navýšila Kanada své vedení na 4:1. A ještě jeden gól daly těsně před koncem zápasu na konečných 5:1 (0:1, 1:2, 0:2).

Jedinou úspěšnou českou střelkyní tohoto zápasu tak zůstala Barbora Patočková. Další soupeřky pro české hokejistky budou Japonky 16. ledna od 20:00 (2:00 SEČ).

Curleři podlehli favorizované Kanadě 1:8

Češi do zápasu proti jednomu z favoritů turnaje nastoupili odhodlaně. První dva endy byl stav nerozhodný bez bodů na obou stranách. Kanaďané v zápase s našimi curlery pak ale ukázali svou převahu. Čechům se podařilo skórovat pouze jednou za 1 bod v závěru zápasu. Před posledním endem vedl soupeř už 5:1, pak přidal ještě tři body a zápas tak skončil 8:1 pro Kanadu. V dalších dvou zápasech je čeká Velká Británie a Švédsko.

Krasobruslařka Rychtaříková postoupila do volných jízd

Nikola Rychtaříková za svůj krátký program získala od rozhodčích 46.34 bodu a postoupila ze 20. místa do volných jízd.


Zimní světová univerziáda v Lake Placid (USA)

VÝSLEDKY 14. 1.

Sjezdové lyžování muži – superobří slalom:
1. Jan Zabystřan (58,35)
10. Tomáš Klinský (59,49)
13. David Kubeš (59,96)
25. Ondřej Surkoš (1:00,56)
31. Adam Klíma (1:01,06)
DNF Eduard Klíma

Sjezdové lyžování ženy – superobří slalom:
8. Klára Gašparíková (53,31)
23. Aneta Vetrová (55,20)

Biatlon muži – individuální závod 15 km:
4. Jakub Kocián
14. Josef Kabrda
22. Michal Zaoral

Biatlon ženy – individuální závod 12,5 km:
3. Tereza Jandová
8. Kateřina Otcovská
19. Lenka Bártová
23. Veronika Novotná

Lední hokej ženy:
Česko – Kanada   1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Curling muži:
Česko – Kanada   1:8

Krasobruslení ženy – krátký program:
20. Nikola Rychtaříková (46.34) – postup do volných jízd