Zimní Univerziáda nebude, Švýcarsko se brání nové mutaci koronaviru

 

29. listopadu 2021 | ČT Sport | sport.ceskatelevize.cz

Covid opět trápí pořadatele sportovních akcí. Necelé dva týdny před plánovaným začátkem byla zrušena Zimní světová univerziáda v Lucernu. Pořadatelé tak rozhodli kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron, kvůli němuž je omezeno cestování ze zemí, kde se potvrdila. Lidé z řady států včetně České republiky musejí ve Švýcarsku do desetidenní karantény bez ohledu na to, zda jsou proti covidu-19 očkováni, nebo nikoliv.

Reakce předsedkyně ČAUS Ivany Ertlové pro ČT Sport:

Další země hodlá švýcarská vláda na seznam přidat, což konání vrcholné akce pro vysokoškolské sportovce znemožňuje. “V důsledku těchto omezení se zimní univerziáda 2021 nyní nemůže konat,” uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Termín 11. až 21. prosince byl náhradní za původní termín ve druhé polovině ledna, kdy znemožnila konání univerziády pandemie koronaviru a s ní spojená cestovní omezení. Kvůli nové variantě, která má mimořádně mnoho mutací a znepokojuje i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), ani tato možnost nakonec nevyšla. “Jsme zničeni a je nám to velmi líto, že nebudeme schopni přivítat sportovce z celého světa, kteří se na své soutěže intenzivně připravovali,” řekl prezident organizačního výboru Guido Graf.

Letos se neuskutečnila ani letní univerziáda, která měla být v srpnu v čínském Čcheng-tu. Byla odložena na příští rok.