COVID-19: Výkladového stanovisko k zákazu a omezení sportovní činnosti od 22.10.2020

Covid – Výkladového stanovisko k zákazu a omezení sportovní činnosti od 22. 10. 2020

 

Dnešní změna k právnímu včerejšímu výkladu je, že podle Prymuly při sportovních aktivitách platí omezení na setkávání maximálně dvou lidí, s výjimkou členů jedné domácnosti. Reálně tak může být povolený například golf nebo tenisová dvouhra, přístupné zůstávají také venkovní posilovny. Venkovní sportoviště na rozdíl od těch vnitřních nejsou uzavřena, ale cesta na ně nebyla výslovně uvedena ve výjimkách, kam je při omezení pohybu možné se přesouvat. Česká unie sportu z toho ve svém právním výkladu vyvodila, že amatérští a rekreační sportovci na venkovní sportoviště nesmějí.

 

Původní článek z www.cuscz.cz:

Covid – Výkladového stanovisko k zákazu a omezení sportovní činnosti od 22. 10. 2020

 

Článek byl aktualizován 22. října 2020 

V návaznosti na Usnesení vlády ze dne 21. 10. 2020 č. 1078 (dále jen „Usnesení 1078“) sdělujeme Výkladového stanovisko JUDr. Daniela Viduny, LL.M. ve vztahu k činnostem České unie sportu, z. s.

Na základě Usnesení 1078 a Usnesení 1079 jsou s účinností od 22. 10. 2020 06:00 hod. do dne 03. 11. 2020 do 23:59 hod. stanoveny níže uvedené zákazy a omezení, a to jednak v souvislosti s volným pohybem osob (Usnesení 1078) a dále k zákazu či omezení provozoven, dalších zařízení a akcí (Usnesení 1079).

Ve vztahu ke sportu pak dochází k téměř úplnému zákazu sportovní činnosti s výjimkou profesionálních sportovců na venkovních sportovištích a v podstatě individuální přípravy v přírodě či parku.

Dle čl. I Usnesení 1078 je zakázán volný pohyb osob na území ČR s určitými výjimkami. Z hlediska sportu jsou pak významné následující výjimky:

  1. Profi sport: cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti nebo jiné obdobné činnosti;
  2. Všechen sport: cesty za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a pobytu tam;

Současně se pak dle čl. II Usnesení 1078 nařizuje:

  1. omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených v bodu I tohoto usnesení (viz předchozí odstavec),
  2. omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru,
  3. pobývat na veřejně přístupných místech nejvýše v počtu 2 osob, s výjimkou:
    • členů domácnosti,
    • zaměstnanců vykonávajících práci pro stejného zaměstnavatele (profi sport),
    • osob společně vykonávajících podnikatelskou nebo jinou obdobnou činnost (profi sport), a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud to je možné;

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že profesionální sportovci nejsou Usnesením 1078 omezeni ve své činnosti. Naopak amatérský sport je v podstatě zastaven, jelikož ze zákazu volného pohybu osob je dána výjimka pouze ve vztahu k přírodě a parkům, a nikoliv ke sportovištím (vnitřním i venkovním). Dále pak třeba zohlednit i další omezení stanovená v Usnesení 1079.

Dle Usnesení 1079 (čl. I odst. 4) se zakazuje:

  • provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech staveb (např. tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení) a vnitřních prostor venkovních sportovišť, tanečních studií, posiloven a fitness center, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách,
  • provoz a používání umělých koupališť (plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata, brouzdaliště), wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb,

Z výše uvedeného je tedy patrné, že profesionální sportovci (byť obecně spadají do výjimky z volného pohybu osob) mohou svou činnost vykonávat výhradně na venkovních sportovištích, a to navíc bez využití vnitřního zázemí těchto sportovišť (šatny, sprchy apod.)

Na druhou stranu je pak třeba konstatovat, že byť mohou být venkovní sportoviště bez vnitřního zázemí otevřena povšechně, tak amatérští sportovci na ně nemají přístup, jelikož se na sportoviště nevztahuje výjimka z volného pohybu osob (pouze parky a příroda). Zjednodušeně lze tedy konstatovat, že venkovní sportoviště sice mohou být otevřena, ale nikdo na ně nesmí přijít (vyjma profesionálních sportovců).

Paradoxně tedy nelze doporučit ani činnosti jako např. golf, i když dojde k omezení tzv. „flightů“ na dvě osoby, jelikož golfové hřiště dle mého názoru nesplňuje definici přírody a parku (jedná se o sportoviště), byť lze nepochybně předpokládat, že vzhledem k rozptylu osob budou nepochybně splňovány všechny zamýšlené limity z hlediska kontaktu mezi osobami.

Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne ze dne 19. 10. 2020, č. j. MZDR 157/202037/MIN/KAN, byla nově s účinností ode dne 21. 10. 2020 od 0:00 hod. do odvolání nastavena pravidla týkající se povinnosti nosit ochranu dýchacích cest. Z hlediska sportu je pak významná výjimka stanovená v čl. I. odst. 2 písm. y) mimořádného opatření, kdy jsou z povinnosti nosit ochranu dýchacích vyjmuti sportovci nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod.

Na základě vyjádření ministra zdravotnictví na twitteru a v médiích (https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prymula-na-venkovni-sportoviste-se-i-pri-omezeni-pohybu-smi/1949538) by mělo být nadále možné využívat venkovní sportoviště i ze strany amatérských a rekreačních sportovců. Doporučujeme proto sledovat písemné výstupy vlády či Ministerstva zdravotnictví, neboť tento názor nemá bohužel oporu v textaci Usnesení č. 1078 o omezení volného pohybu osob.

Závěry:

  1. Je stanoven úplný zákaz výkonu sportovní činnosti na vnitřních sportovištích, bez ohledu na charakter sportovní činnosti.
  2. Výkon sportovní činnosti na venkovních sportovištích je umožněn pouze profesionálním sportovcům (bez vnitřního zázemí – šatny, sprcha apod.), a to bez omezení počtu osob.
  3. Amatérští sportovci (organizovaní i neorganizovaní) mohou sportovat pouze v parcích a přírodě, a to maximálně v počtu 2 osob s výjimkou členů domácnosti.
  4. Z povinnosti nosit ochranu dýchacích vyjmuti sportovci nebo cvičící osoby v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod.