Cesta stolních tenistů za 3 medailemi z Evropských univerzitních her

Cesta stolních tenistů za 3 medailemi z Evropských univerzitních her

 

Foto: EUG 2022 Lodž

Pět dnů trval turnaj stolního tenisu na Evropský univerzitních hrách 2022. Ve stolním tenise měly české univerzity dva zástupce, v ženách to byly hráčky Ostravské univerzity a za muže startoval tým Vysoké školy báňské. Ostravská univerzita získala zlato a stříbro a VŠB-TU Ostrava bronz!

Bronzový vstup do soutěže

Nejprve se oba týmy představily v soutěži družstev. Muži díky svým předchůdcům byly nasazení jako třetí a měli výhodu lepšího losu do skupiny. Ve skupině se utkali s univerzitními týmy Ženevy (3:0) a Kolína (3:1).

Po postupu ze skupiny z prvního místa vyhráli ve čtvrtfinále s Bydhoští 3:0 a zajistili si tak umístění na stupních vítězů. V semifinále je pak čekali velice kvalitní Turci z Nisantasi, kteří jsou členy národního týmu reprezentace. Muži prohráli 1:3 a byla z toho tedy bronzová medaile.

Foto: EUG 2022 Lodž

Cesta za zlatem

Ženy do soutěže družstev byly nasazené jako poslední, jelikož nikdo z Ostravské univerzity na tomto turnaji nikdy předtím nestartoval. Los jim přidělil týmy Paříže, Varšavy a Londýna. S Paříží prohrály ihned první zápas 2:3 a to znamenalo, že musí dvakrát vyhrát, aby měly šanci na postup.

V dalším utkání porazily po dramatickém souboji Varšavu 3:2 a poté si bez problému poradily s Londýnem 3:0. O postupu rozhodoval zápas mezi Varšavou a Paříží, nicméně Paříž vyhrála a Češky se tak radovaly z postupu ze skupiny.

Ženy se ve čtvrtfinále utkaly s týmem z Nottinghamu a bez větších problémů ho porazily 3:0. V semifinále svedly obrovskou bitvu se studentkami z Ljubljany. Bylo to 2:2 na zápasy a Markéta Ševčíková prohrávala už 0:2 na sety, nakonec však zabojovala, změnila taktiku a dívky se radovaly z výhry 3:2 a postupu do finále.

Ve finále je čekala Paříž, se kterou hrály již ve skupině. Finále začalo výborně. Ševčíková přehrála Liu 3:0, se kterou před tím prohrála stejným poměrem. V dalším zápase zajistila Zdena Blašková další výhru 3:0 a Češky tak šly do vedení 2:0. Ve třetím zápase Gabriela Štěpánová dokázala být trpělivější než obranářka Pauly a získala třetí bod po Ostravskou univerzitu a tedy zlatou medaili v soutěži družstev.

Jako jednotlivci neuspěli

V soutěži jednotlivců se příliš nedařilo. Zdena Blašková vypadla mezi 32. Gabriela Štěpánová a Markéta Ševčíková mezi 16. Ani Tomáš Martinko nebo Aleš Rusnák se nedokázali prosadit. Jan Valenta vypadl ve čtvrtfinále pozdějšímu vítězi Folwarskimu 1:3.

Foto: EUG 2022 Lodž

Do třetice všeho dobrého. Stříbro nakonec

Ve čtyřhře mohly nastoupit pouze páry ze stejné univerzity. Jelikož muži i ženy z Ostravy byli 3, tak startoval jen jeden pár z každé kategorie. Tomáš Martinko s Janem Valentou prohráli po velkém boji o postup do čtvrtfinále 2:3.

Za Ostravskou univerzitu nastoupily do čtyřhry Zdena Blašková s Gabrielou Štěpánovou. Cestu měly poměrně hladkou, až do finále se dostaly po třech výhrách 3:0. Ve finále vedly dokonce 2:0 a ještě 2:1 a 4:1 na míčky. Turkyně však změnily taktiku a Blašková se Štěpánovou na ni nedokázaly najít recept. Nakonec prohrály 2:3 a získaly tedy stříbrnou medaili.