Bartoš čte v mapách při studiu i na lyžařských tratích

Bartoš čte v mapách při studiu i na lyžařských tratích

 

pátek 23. dubna 2021 | Mladá fronta DNES ❘ Liberecký kraj

LIBEREC  Mapy jsou jeho život. Číst v nich umí díky studiu geografie a hodí se mu to i při sportu. Vojtěch Bartoš je českým reprezentantem v lyžařském orientačním běhu a díky svým úspěchům byl vyhlášen Sportovcem roku Technické univerzity v Liberci 2020.

„V mapách jsem četl odmala – díky mamince jsem od dětství lyžoval, táta mě zas vedl k běhání orienťáku a oboje jsem teď spojil dohromady,“ řekl dvaadvacetiletý student v rozhovoru pro server liberecké univerzity T-UNI. „Vím, co znamená zorientovat si mapu na sever, nemám potíže se čtením vrstevnic. V tomto směru se můj sport a studium výborně doplňují. Chtěl jsem spojit něco, v čem se vyznám a co mě baví, s něčím novým.“

V akci: Na Mistrovství Evropy v Rusku 2020 zajel Vojtěch Bartoš na dlouhé trati 28. místo. Foto: archiv T-UNI

Bartoš má na kontě dva české juniorské tituly, desáté místo z MS juniorů, v uplynulé sezoně však zaujal i mezi dospělými a získal bronz na republikovém šampionátu. I tím přesvědčil odbornou porotu, aby mu přiřkla titul nejlepšího sportovce liberecké univerzity. „Asi je to dosud můj nejlepší výsledek. V dospělých je ta konkurence větší a tudíž je to pro mě i větší úspěch,“ říká mladý sportovec.

Lyžařský orientační běh není pro širší publikum příliš známým sportem. V čem vlastně spočívá? Pořadatelé v lesích připraví síť stop s kontrolními body, kterými závodníci musí projet. Mapu přitom dostanou až patnáct vteřin před startem. Úkolem je vybrat nejrychlejší variantu a projet všechny kontroly. „Hlavní je rozhodnout se rychle a jet bez chyb. Ne vždy je přitom nejkratší trasa nejlepší. Může totiž vést třeba do kopce a vy si řeknete, že to radši objedete po lepší stopě, kde se můžete víc rozjet,“ přibližuje Bartoš.

Za takových podmínek je snadné udělat chybu, a tak jsou závody občas i velkou loterií. „Třeba v únoru bylo na Mistrovství světa v Estonsku na krátké trati diskvalifikováno asi šest závodníků včetně největších favoritů. Špatně přečetli mapu. A na stupních vítězů byli kluci, s nimiž se nepočítalo,“ usmál se student třetího ročníku TUL.

Lyžařskému orientačnímu běhu se Vojtěch Bartoš věnuje šest let. Zájemců o spojení lyžování s orientací v mapě podle něj přibývá hlavně mezi dětmi. V reprezentaci je aktuálně necelých deset závodníků.

Pochází z Mariánských Lázní, do Liberce však odmala jezdil za prarodiči. I proto si vybral studium na zdejší univerzitě. „Dokonce tím, že jsem tu trávil opravdu hodně času, fandím i libereckým týmům. A i pro můj sport jsou tu nejlepší podmínky,“ vysvětluje.

Ukončení studia si chce o rok posunout a v příští sezoně se soustředit na sportovní výsledky. Jeho hlavním cílem je prosincová Zimní světová univerziáda ve švýcarském Lucernu. Ukázat se však chce i na domácích tratích při Akademickém mistrovství světa v Jáchymově v únoru 2022.