Akademický titul mistra ČR obhájili baseballisté z VUT v Brně!

 

19.-20. října 2019 | Brno – Kraví hora | Autor: R. Drnec

Po dvou letech se Akademické mistrovství ČR v baseballu vrátilo do Brna a již pohled na soupisky jednotlivých universitních výběrů sliboval dobrý baseball. A očekávání bylo naplněno vrchovatou měrou. Na soupiskách se objevili úspěšní borci z nedávného Mistrovství Evropy, olympijské kvalifikace i vítězové ME do 23 let.

V sobotu 19. 10. přivítala Kraví hora hráče prvního zápasu AM poněkud zamlženou hrací plochou a k dešťovým kapkám nebylo daleko. V tomto zápase se střetli místní rivalové VUT a MU. Mlha se ale v pravý čas zvedla. Úspěšnější v tomto zahřívacím kole byli hráči VUT Brno, kteří přehráli hochy od Kampusu 8:2, kdy zejména ve 3. a 4. směně zasypali soupeře několika hity a dílo zkázy završil tříbodovým homerunem Řehůřek. Spolu s výbornými nadhazovači Čapkou a Jarešem naznačilo VUT, že vážně pomýšlí na obhajobu zlata z minulého AM.

Další zápas sehrálo ČVUT Praha s UK Praha a bylo to utkání hodně vyrovnané, kdy nejdříve šlo do vedení ČVUT. Když ale odešel z kopce Riegger, dosáhla „Karlovka“ tří bodů a utkání v podstatě rozhodla až poslední směna – 5:3.

První měření sil mezi brněnskými a pražskými techniky vyznělo jednoznačně pro VUT 7:0. ČVUT nenašlo po celý zápas recept na bezchybného Kalábka a v koncovce střídajícího Adama Hajtmara. O velké převaze domácího týmu svědčil poměr dobrých odpalů 10:2.

Závěr sobotního programu přinesl zápas UK Praha a MU Brno. UK vyslala na kopec Jarošíka a ten inkasoval hned v první směně po sérii BB a celkem 5H 6 bodů a v podstatě již nebylo o co hrát. Bodový příděl zopakovala MU hned v další směně. Nejlepším pálkařem zápasu byl Trunkát s 3 H a 4 RBI, ale je třeba hodnotit i velmi dobrý výkon nadhazovače Wechslera.

V neděli se počasí umoudřilo, zavládlo klasické babí léto a zadní polaři měli při nízkém slunci problém. První ranní zápas obstarali adepti na finále – MU Brno a ČVUT Praha. Za „Masaryčku“ nadhazoval Červinka, který připustil pouze 3 dobré odpaly a rozdal 5 K. Proti představení brněnských pálkařů, které mělo pokračování v agresivním pohybu po metách, nenalezli Pražané do konce zápasu účinnou zbraň a postup do finále slavila MU.

Poslední zápas ve skupině svedlo družstvo dosud neporaženého VUT Brno s UK Praha. Až do páté směny to byl velmi vyrovnaný zápas. Ve směně páté, kterou v dohrávce otevřel 2B odpalem Jarolím následovala série hitů proložených chybou v obraně a metou zdarma. Výsledkem bylo 5 bodů pro VUT. Utkání sice lehce zdramatizovalo vystoupení Trávníka na nadhazovacím kopci, který střídal Jelínka v samé koncovce zápasu, ale náskok vedoucího družstva byl dostatečný a zázrak se nekonal.

Souboj o bronzové medaile svedl dohromady UK Praha a ČVUT Praha, kdy od začátku tahali za delší konec hráči UK. Proti repre Ercolimu dosáhli hráči ČVUT pouze 5H, což bylo kompenzováno 5 K. Konečný výsledek utkání, ale plně neodpovídá dění na hřišti, protože až do dohrávky poslední směny byl stav 5:3 pro UK a výrazně se skóre posunulo až pětibodovou závěrečnou sérií UK.

Finálový zápas obou brněnských rivalů přivedl na Kraví horu slušnou diváckou účast a to nejen s ohledem na očekávaný super baseball, ale i opravdu letní počasí a s tím spojeným množstvím rodičů s ratolestmi na odpolední procházce. Dotazy na vysvětlení pravidel nebraly konce.

Začátek zápasu obstarali na kopci Tauš (VUT) a Kollár (MU). V první směně vynikl Kolár, který vyřadil nekompromisně první tři pálkaře soupeře strike outem. Ale jeho vystoupení se již nezopakovalo ve směně druhé, kdy po 2x 1B a po chybě vnitřního pole napravil vystoupení svých spoluhráčů Adam Hajtmar, který nekompromisně odpálil na plné mety Grand slam. MU kontrovala jedním doběhem ve 4. směně. Ale ve směně páté přišla další bodová šňůra VUT, která přinesla další 2HR (Kalábek, Jareš). Absolutorium ale zaslouží hlavně nadhazovač VUT Tauš, který odházel kompletní zápas a připustil pouze 3 body. O ty další body pro MU se zasloužila drobná zaváhání v obraně a velmi produktivní složení hráčů na prvních třech pozicích line up MU.

Finálový zápas měl vysokou sportovní úroveň a družstvo VUT Brno již dosáhlo pod vedením Mgr. Jana Šťastného na akademických mistrovstvích a sportovních hrách třetího vítězství v řadě.

Celkové pořadí:

  1. Vysoké učení technické v Brně
  2. Masarykova univerzita Brno
  3. Univerzita Karlova
  4. České vysoké učení technické  v Praze