Akademické mistrovství ČR v požárním sportu se po roce opět vrátilo do Ostravy

V soutěži se představili i úřadující mistři světa v požárním útoku Jan Vyvial a Dominik Soukup.

Ve čtvrtek 7. října 2021 hostil sportovní areál Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Ostravě Otevřené akademické mistrovství v požárním sportu. Soutěž pro studenty vysokých, vyšších odborných i středních škol hostí Ostrava tradičně v dubnovém termínu. V loňském roce i letos na jaře ale konání soutěže znemožnila opatření spojená s pandemií nemoci covid-19. Z jara se termín přesunul na podzim a po roční přestávce se tak konečně podařilo soutěž uspořádat.

I nyní ale byla soutěž pandemií poznamenána a to v podobě úpravy standardního programu, tedy omezením počtu disciplín. V Ostravě se závodilo pouze ve dvou individuálních disciplínách, kterými byly běh na 100 m s překážkami a výstup na cvičnou věž.

Zatímco běh na 100 m s překážkami se v jednotlivých kategoriích, muži a ženy, liší ve výšce překonávané bariéry, výstup na věž ženy absolvují do 2. patra, muži do patra 4.

V běhu na 100 m s překážkami předvedl nejrychlejší čas 16,84 s Dominik Soukup (Západočeská univerzita v Plzni), který tak vybojoval titul akademického mistra v této disciplíně pro rok 2021. Druhou příčku obsadil Richard Svačina (VŠB-TUO), který cílem proběhl v čase 17,15 s, třetí místo s časem 17,6 s obsadil Richard Bujna (VŠB-TUO).

Akademickou mistryní v běhu na 100 m s překážkami se stala Lucie Tůmová (ZČU Plzeň), která zvítězila v čase 17,21 s. Druhé místo vybojovala Simona Krampotová z Ostravské univerzity za výkon 18,18 s. Stupně vítězů na třetím místě doplnila Karolína Šulcová z VŠB-TUO za čas 18,41 s.

S výstupem do 2. patra cvičné věže se nejlépe popasovala Lucie Tůmová, která vyhrála výkonem 8,29 s. Druhé místo získala Simona Krampotová (8,64 s) a třetí příčka patří Elišce Tschöpové (Univerzita Pardubice; 9,53 s).

Mezi muži až na vrchol cvičné věže pomocí hákové žebříku nejrychleji vystoupal Jan Vyvial(Ostravská univerzita) a to v čase 15,41 s. Spolu s ním pak na stupních vítězů stanuli druhý Richard Svačina (15,45 s) a bronzový Richard Bujna (15,9 s).

Obě disciplíny se pak započítávaly i do výsledků dvojboje. Ten mezi ženami ovládla Lucie Tůmová (výsledný čas 25,5 s) před Simonou Krampotovou (26,82 s) a Karolínou Šulcovou (29,07 s). Mezi muži se z vítězství ve dvojboji radoval Richard Svačina (36,2 s), druhý skončil Jan Vyvial (33,1 s) a bronzový byl ve dvojboji Dominik Soukup (33,35 s).

Kompletní výsledky z Akademického mistrovství v požárním sportu jsou ke stažení zde: