Akademické mistrovství ČR v orientačním běhu proběhlo na Olomoucku

 

7. září 2020 | Olomouc | Pro web ČAUS: Matěj Burda a Dušan Vystavěl

Celkem 97 závodníků bylo zapsáno ve startovních listinách Akademického mistrovství České republiky v orientačním běhu 2020, které proběhlo na Olomoucku. Ve středu 2.9. byl na programu závod ve sprintu, což v orientačním běhu značí závod na 12 – 15 minut. Tento závod proběhl v parku a historickém centru Mohelnice a jak po sportovní, tak i po pořadatelské stránce dopadl na výbornou. Následující den se soutěžící přesunuli do obce Stražisko, kde na místním koupališti bylo centrum závodu na krátké trati.

Tereza Janošíková nedala soupeřkám šanci

Akademičky měly trať dlouhou 3 km po ideálním postupu. Jasnou vítězkou závodu se stala reprezentantka UP Olomouc Tereza Janošíková, na třetí kontrole závodu průběžně sice jednu vteřinu ztrácela, poté se však ujala vedení a to navyšovala až do cíle. Její čas se zastavil na 11 minutách a 47 vteřinách. „Běželo se mi dobře, nějak se to rozběhlo, takže jsem spokojená. Trať byla postavená hezky, stavitel dobře využil závodní terén. Udělala jsem pár špatných volbiček, ale nic zásadního,“ prozradila v cíli šťastná vítězka. Stříbrnou pozici se ztrátou 43 vteřin si vyběhla Petra Landovská (UK Praha) a i ta byla spokojená: „Byl to hodně běžecký závod, volby postupů jsem zvolila docela dobře a závod jsem si užila.“ Bronzová Jana Knapová (VUT Brno) udělala mapovou chybu na šestou kontrolu, která ji stála stříbro, na Petru Landovskou ztratila 9 vteřin. Mezi nejlepšími šesti závodnicemi se ještě umístily Johanka Šimková (MENDELu Brno), Tereza Čechová (UK Praha) a Petra Hančová (U Hradec Králové).

Mužské drama až do posledních chvil závodu

Trať akademiků byla o půl kilometru delší než trať akademiček, měřila 3,5 km a bylo na ní 21 kontrol. Souboj o vítězství byl dechberoucí, o zlatou medaili bojovali poslední dva startující – Tomáš Křivda (UK Praha) a Jakub Glonek (VŠB Ostrava). Nejdříve startoval Tomáš Křivda, který trať proběhl bezchybně a dostal se o 31 vteřin do vedení. Poslední, kdo ho mohl o vítězství připravit, byl právě Jakub Glonek, ten na trati taktéž nezaváhal a předvedl velmi kvalitní finiš. Komentátor závodu diváky velmi napínal a nakonec vyhlásil jako vítěze Tomáše Křivdu, v jehož prospěch hrála jedna jediná vteřina: „Jsem moc rád, že se už před mistrovstvím republiky ve sprintu povedlo mít tento závod. My jsme byli předtím s reprezentací dva týdny na vysokohorské přípravě v Tatrách, takže jsem moc rád, že se jsem se právě tímto způsobem mohl dostat zpátky do závodní kondice a připravit se na následující mistrovství republiky ve sprintu. Závod byl moc pěkný, docela rychlý, což jsem očekával už před startem. Povedlo se mi eliminovat všechny chyby, běžel jsem plynule a jsem hodně spokojený.“ Druhý tedy skončil Jakub Glonek a třetí Vojtěch Sýkora (MU Brno). Jakub Glonek vzal druhé místo sportovně: „Vteřiny rozhodují, jednou je to pro, jednou proti, já jsem i tak spokojený, protože druhé místo je fajn výsledek. Běželo se mi dobře, mapa byla jednodušší, takže rozhodovala rychlost, plynulost.“ Na dalších místech doběhli závodníci VUT Brno Jonáš Hubáček a Marek Minář, 6. místo obsahil Ondřej Hlaváč (UK Praha).

Mezi ženami téměř beze změny

Trať akademiček měřila 3,9 km a čítala převýšení 100 metrů. Dalo by se říci, že při neúčasti Petry Landovské, která obsadila se sprintu druhé místo, se celkové pořadí nezměnilo. Skvěle opět zaběhla Tereza Janošíková a v cíli byla jasně první s náskokem 3:09 na druhou Janu Knapovou, ta totiž na trati udělala několik chyb a to na vítězství stačit nemohlo. „S předvedeným výkonem jsem spokojena. Povedlo se mi chytit docela dobré flow a kontroly naskakovaly bez většího zaváhání jedna za druhou. Měla jsem jen jedno micro přibrždění a zaváhání hned ze začátku na první kontrolu, ale nic zásadního, co by mne stálo přes desítku sekund. V závěrečné pasáži byl zajímavý úkaz volby na sběrku, kdy varianta přes cestu vycházela o něco málo rychleji než bušení terénem rovně. Ale ani jedna volba se dle mého nedá považovat za chybu, spíše jen krásný úkaz toho, že se rozhoduje až po oražení cíle,“ hodnotila závod Tereza Janošíková. Bronzovou pozici uhájila Johanka Šimková. V TOP 6 doběhly ještě Iva Kavánková (VUT Brno), Šárka Sokolářová (ČZU Praha) a Petra Hančová.

Vláda mužů z Brna

Mužská trať měla parametry 5,3 km vzdušnou čarou a převýšení 165 metrů, po postupu naběhali závodníci cca o jeden kilometr více. Dalo by se říci, že závod ovládli brněnští, protože mezi nejlepší šesticí se umístili jen závodníci, kteří běhají za brněnský orienťácký klub nebo v Brně alespoň studují. Zlato získal stabilním výkonem Marek Minář, stříbrný Otakar Hirš (MU Brno) na něj ztratil 26 vteřin. Souboj o bronzovou pozici byl velmi těsný, nakonec ho ve svůj prospěch obrátil lepším postupem na poslední kontrolu Vojtěch Sýkora, Petr Horvát (VUT Brno) se musel spokojit se 4. místem. Páté místo obsadil Jan Bendák (VUT Brno) a TOP 6 uzavřel Ondřej Hlaváč.

Závody proběhly úspěšně a poděkování za podporu patří kromě organizátorů z olomouckého a prostějovského klubu orientačních běžců také městu Mohelnice, obci Stražisko, Lesům města Prostějova a Olomouckému kraji. Samozřejmě také Univerzitě Palackého v Olomouci.

Odkaz na televizní dokument ze závodu ve sprintu naleznete zde: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech/320297370030028-orientacni-beh-mohelnice
Fotogalerii ze závodu v Mohelnici zde: https://www.zonerama.com/JanHonkys/Album/6533413
Fotogalerii ze závodu na Stražisku zde: https://www.zonerama.com/JanHonkys/Album/6535171

Výsledky ke stažení: