Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije.

Ve čtvrtek 5. října 2017 se v areálu kolejí Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě uskutečnil čtvrtý ročník Akademického mistrovství České republiky v disciplíně TFA o nejtvrdšího hasiče a hasičku ze studentského prostředí. Akademické mistrovství pořádal, jako již tradičně, Studentský klub požárního sportu při VŠB TU Ostrava. Soutěžilo se v kategoriích muži, kterých se na startu představilo 47, ženy, těch závodilo 17, a štafety, 8 štafet mužů a 4 štafety žen.

Závod sestával ze čtyř úseků, na nichž na závodníky čekalo následujících devět disciplín. Úsek 1 – běh s požárními hadicemi na vzdálenost 35 m a sbalení dvou hadic typu B a jejich vložení do boxu; úsek 2 – začíná disciplínou Hammerbox, která spočívá v provedení 60 (30 u žen) úderů palicí nahoru a dolů, disciplína Tunel, kterým musí závodníci přenést 20 kg závaží oběma směry, disciplína Figurína, která váží 80 kg a kterou musí závodníci přemístit na určitou vzdálenost a disciplína Bariéra, kterou musí závodníci překonat; úsek 3 – disciplína Žebříky spočívá v přenesení a postavení nastavovacích žebříků k lešení, vytažení břemene na lešení pomocí lana a sestup z lešení, po kterém následuje disciplína Monitor, tedy zapojení proudnice do monitoru; úsek 4 – na tomto úseku čekal na závodníky výběh do výškové budovy po schodech, která v Ostravě měla 13 pater.

Akademickým mistrem v TFA se pro rok 2017 mezi muži stal Petr Miřátský (UK Praha), kterého na stupně vítězů doprovodili stříbrný David Pašek (VŠB TU Ostrava) a bronzový Ondřej Pokorný (VUT Brno). Soutěž žen byla v režii domácích závodnic. Zvítězila Denisa Vápeníková před druhou Nikolou Stolařovou a třetí domácí závodnicí Michaelou Vanclovou.

Štafetu žen opět opanovaly domácí závodnice VŠB TU Ostrava. Druhé skončily ženy u Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, bronz si z Ostravy odvážejí děvčata ze SPŠ Hranice. Černý Petr v podobě nepopulárních bramborových medailí zbyl na závodnice ze Žilinské univerzity. Mezi muži zvládli štafetu nejlépe závodníci VUT Brno před stříbrnými domácími závodníky VŠB TU Ostrava, bronz patří štafetě z Technické univerzity vo Zvolene.

Text: Daniela Markupová, foto: archiv Sdružení sportovních svazů ČR