Čeští ploutvoví plavci vezou domů sedm medailí, dva tituly akademických mistrů světa i světový rekord

Čeští ploutvoví plavci vezou domů sedm medailí, dva tituly akademických mistrů světa i světový rekord

 

1. května 2024 | ČAATS | LT

Historicky první univerzitní mistrovství světa v ploutvovém plavání hostilo kolumbijské město Pereira. Za účasti 113 sportovců z 16 zemí světa bylo v Kolumbii pokořeno celkem 12 univerzitních světových rekordů v ploutvovém plavání. A jeden z nich patří českému ploutvovému plavci Filipu Látalovi! ČAUS na AMS vyslal početnou výpravu plavců, která přivezla sedm cenných kovů.

V olympijském bazénu se soutěžilo ve třech disciplínách – plavání s ploutvemi (Surface), rychlostní potápění (Apnea) a Bi-Fins. Pořadatelé rozdali celkem 22 mistrovských titulů na různých distancích zmiňovaných disciplín v kategoriích žen i mužů. Česká republika se ziskem sedmi medailí zařadila na celkové páté místo v počtu získaných medailí. Nejúspěšnější výpravu měla Itálie, druhým státem byla pořadatelská země Kolumbie a třetí bylo Německo.

Čeští ploutvoví plavci předvedli úžasné výkony. Ten nejvýraznější zaznamenal Filip Látal (UP Olomouc), který v disciplíně plavání s ploutvemi na trati 400 m dokonce zvítězil ve světovém rekordu FISU s časem 03:08,15. Další zlatou medaili přidal Matyáš Kubíček (UK Praha) v disciplíně 800 m plavání s ploutvemi díky času 06:47,85.

Oba reprezentanti doplnili ke zlatu i stříbrné medaile, Matyáš Kubíček na trati 400 m PP (03:08,58), kde se na stupních vítězů postavil po boku rekordmana Filipa Látala. Ten pak rozšířil svou sbírku o stříbro ze závodu na trati 200 m PP. Stříbrnou medaili vybojoval v závodě 400 m Bi-Fins Tomáš Ludvík (ČVUT Praha) v čase 03:40,74.

Bronzovou medaili přidala do české sbírky reprezentantka Adéla Švomová (MU Brno) v rychlostním potápění na 50 m za čas 00:17,08. Poslední bronz získala smíšená štafeta na 4 x 100 m v plavání s ploutvemi ve složení Tomáš Pilný (ČZU Praha), Adéla Kneifelová (UP Olomouc), Filip Látal a Adéla Švomová (02:44,45).

Kompletní výsledky a další informace z FISU Akademického mistrovství světa v plavání s ploutvemi naleznete zde.