Český tým pomýšlí na úspěch! Na univerziádu pojede obhájce zlata a řada medailistů z Evropských her

Český tým pomýšlí na úspěch! Na univerziádu do Chengdu pojede obhájce zlata a řada medailistů z Evropských her

 

Česko bude v Číně na Letních světových univerzitních hrách reprezentovat silná výprava vysokoškolských sportovců. Do šestého největšího čínského města Chengdu poletí pod vedením České asociace univerzitního sportu početná výprava 102 českých sportovců a sportovkyň. Hry se konají od 28. července do 8. srpna. Chybět nebude obhájce zlaté medaile z poslední Univerziády v Neapoli šermíř Martin Rubeš. Společně s ním se do 7425 kilometrů vzdáleného města vypraví také medailisté z Evropských her v Krakově – střelci Jiří Přívratský, Matěj Rampula, František Smetana a taekwondistky Petra Štolbová s Dominikou Hronovou.

Světové univerzitní hry v Chengdu se měly původně konat už před dvěma lety, ale jejich start odložila pandemie. Tato multisportovní akce světového formátu pořádaná FISU je tak dlouho očekávanou událostí. České studenty uvidíme v bojích o medaile ve třinácti sportech z celkových 15 povinných a 3 výběrových sportů, které má FISU na programu, jmenovitě atletika, moderní a sportovní gymnastika, judo, lukostřelba, plavání, sportovní střelba, šerm, taekwondo, tenis, veslování a kolektivní sporty basketbal a volejbal.

„Uspořádání Letních světových univerzitních her v Chengdu je dozajista velkým zadostiučiněním pro celý tým Čínské asociace univerzitního sportu, který opakovaně hry připravoval a jejich práce bude konečně odměněna samotnou realizací soutěže. Sama mám velkou radost, že se vše po letech odkládání uskuteční,“ sdělila předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová směrem k pořadateli.

Mezi medailové naděje patří sportovní střelec Jiří Přívratský, který dlouhodobě sbírá úspěchy v soutěžích světové střelby na základě, kterých již získal kvalifikační místo pro OH 2024. V paměti všech fanoušků jistě zůstává jeho nedávné excelentní vystoupení na Evropských hrách v Krakově, kde přispěl do medailové sbírky českého týmu hned třemi cennými kovy. Do seznamu českých úspěchů přidal dvě stříbra a jeden bronz. V Chengdu bude mít možnost na své úspěchy navázat – představí se totiž hned ve třech disciplínách – ve střelbě z malorážky, vzduchové pušky a týmovém mixu ze vzduchové pušky. Velkým příslibem v týmu střelců je i další medailista z Evropských her, Matěj Rampula, který zde získal dvě stříbrné medaile. Pozadu nezůstávají ani ženské disciplíny. K nadějím týmu patří nesporně i světové úspěchy Veroniky Blažíčkové – juniorská mistryně světa 2019 v puškové mix soutěži, na základě, kterých je jednou z nominovaných střelců na OH v Paříži v disciplíně standardní malorážka.

Nadějného složení střeleckého týmu si velmi cení i předsedkyně ČAUS, která bude v průběhu LSUH v Chengdu v pozici technického delegáta FISU pro sportovní střelbu, a to je i důvodem, proč českou výpravu tentokrát povede generální sekretář ČAUS Ladislav Vladyka. „Přestože nebudu v každodenním kontaktu se všemi našimi účastníky her, budu sledovat jejich výsledky a těšit se z každého dobrého umístění,” uvedla p. Ertlová.

Zlatou medaili bude na hrách obhajovat šermíř Martin Rubeš. Kordista z Karlových Varů si došel pro prvenství na poslední Univerziádě v Neapoli v roce 2019, kde ve finále porazil ruského soupeře Dmitrije Guseva v prodloužení 7:6. „Je to pro mě fantastický pocit, jako vítězství na olympiádě,“ řekl tehdy po triumfu. Už za necelý měsíc bude o podobný zážitek z vítězné euforie bojovat znovu.

„Díky předchozím výsledkům na světových univerzitních akcích máme laťku nastavenou opravdu vysoko. Například letos jsme v Lake Placid získali celkem dvanáct medailí. Před čtyřmi lety jsme z Neapole přivezli sedm cenných kovů. Věřím a pevně doufám, že budeme alespoň tak úspěšní i letos,“ prozradila Ivana Ertlová.

Pozornost se bude upínat také na další z řady úspěšných reprezentantů, taekwondistky Štolbovou s Hronovou či družstvo kordistů. Právě Štolbová bude mít po stříbrné medaili z Evropských her spoustu motivace. „Chtěla jsem zlato, abych nepřidávala další stříbro do sbírky, ale jsem spokojená. Věřím, že přijde zlatá medaile, už se to blíží, počkám si na ni,“ řekla po závodě. Dočkat se jí může už brzy právě v Chengdu.

Mezi velké naděje patří také veslařka Anna Šantrůčková, plavec Jan Čejka nebo desetibojař Vilém Stráský, který bude po dlouhé době dalším českým zástupcem této disciplíny na startu největšího studentského sportovního klání.

Kompletní nominaci českého týmu najdete ZDE.

„Jsem velice spokojená s tím, že i v letošním roce bude opět českou výpravu doprovázet tým z ČT Sport, který bude připravovat a zprostředkovávat pravidelné vstupy pro českou sportovní veřejnost. Pevně doufám, že jejich přítomnost, tak jako v minulosti, přispěje k další propagaci českého univerzitního sportu, který tradičně vykazuje v mezinárodním měřítku velice dobré výsledky ověnčené řadou medailových pozic,“ pokračovala předsedkyně.

O pravidelný zpravodajský servis nebude nouze. Výsledky, rozhovory a zajímavé informace vám bude Česká asociace univerzitního sportu přinášet na svých webových stránkách a sociálních sítích.

Tisková zpráva: ČAUS Nominace LSUH Chengdu (short version)

Tisková zpráva: ČAUS Nominace LSUH Chengdu (long version)