Češi na Akademickém mistrovství světa 2022 v bridži porazili favority z Polska a Francie

Češi na Akademickém mistrovství světa 2022 v bridži porazili favority z Polska a Francie

 

Ve dnech 10 – 15. 9. 2022 se v belgických Antverpách konalo Akademické mistrovství světa (AMS) ve sportovním bridži. Českou republiku reprezentoval jeden tým ve složení Veronika Dolanská (kapitánka), Zdeněk Tomis, Ondřej Kaštovský a Adam Pyszko. Velké překvapení připravili svým fanouškům. Porazili favorizované Polsko a Francii. Do finále se však nedostali a skončili pátí.

Na AMS se český tým dopravil letecky z Prahy do Bruselu, do Antverp se pak jelo autobusem. Cesta tam i zpět se obešla bez výraznějších komplikací. Na místě konání byla hrací místnost vzdálena od hotelu přibližně 15 minut volnou chůzí a zároveň byla organizátory poskytnuty lístky na hromadnou dopravu pro možnost přiblížení se metrem v případě deště.

Před zápasy

Před začátkem soutěže byl volný program, který tým využil k odpočinku po cestování a procházce po nejvýznamnějších památkách Antverp a ochutnání místní proslulé čokolády a hranolek. Následoval technický meeting, kde se soutěžící dozvěděli vše podstatné o organizaci turnaje, poté pokračovali na slavnostní zahájení AMS a přivítání na hlavní radnici města.

Formát soutěže

Soutěž se hrála formátem každý s každým. Při účasti patnácti týmů čekalo český tým celkem čtrnáct zápasů a jedno kolo s pauzou. V bridžových týmových zápasech týmy vždy bojují celkem o 20 bodů, takzvaných VP (Victory Points). Remíza je tedy stav 10:10, nejvyšší možná porážka je 20:0. Získané VP za celý turnaj se pro každý tým sčítají, a tak je vytvořeno celkové pořadí.

Na začátek soutěže 3 výhry a 1 prohra

První tři dny se hrály po čtyřech zápasech (dohromady 64 her, klasické jednodenní turnaje v ČR se hrají cca na 52 her), což se projevilo jako náročné pro všechny členy týmu. Do turnaje vykročil český tým nadějně, když porazil postupně Belgii se ziskem 14.6 VP, Chinese Taipei 2 s 16.42 VP a Chinese Taipei 1 s nápisem 14.8 VP. První den zakončili zápasem s Poland 2, ve kterém proti zkušenějším soupeřům napsali pouhých 3.12 VP.

Druhý den a nečekaná výhra nad favoritem

Druhý den začal prohrou s týmem Thailand, který v té chvíli vedl tabulku. Jednalo se ale o slabší tým, a tak zisk 6.03 VP nebyl důvodem k oslavě. Následoval zápas proti slabému týmu Latvia, ve kterém zvládli ukořistit 18.21 VP. V dalším zápase proti německému týmu prohráli vysoko a připsali si pouhých 1.56 VP. Malou útěchou mohlo být nečekané vítězství proti favoritům Poland 1 v posledním zápase druhého dne, když s jistou dávkou štěstí zvládli češi napsat 16.26 VP.

Třetí den plný výher

Třetí den už byla znát týmová únava, když v prvním zápase proti Serbia 1 utrpěli pouze těsnou výhru 10.91 VP. Následovalo nečekané vítězství se ziskem 13.75 VP proti dalšímu z favoritů, a sice týmu France. Vzestupná tendence pokračovala v zápasu s druhým srbským týmem s nápisem 16.88 VP a dále i povinným vítězstvím proti začátečnickému týmu z Ugandy 20 VP.

Čtvrtý den a páté místo

Ve čtvrtek už byly na programu pouze tři zápasy, a Češi si bohužel vylosovali pauzu v prostředním ze tří slotů. V prvním zápase opět napsali povinných 20 VP proti druhém ugandskému týmu. V pauze si odpočinuli a po dvou sousledným zápasům proti Uganďanům načerpali síly na poslední zápas proti Turecku. Vítězství 10.91 už  ale nebylo příliš podstatné, protože na postup v tabulce už čeští sportovci dosáhnout nemohli. Skončili tak na pátém místě.

Výsledky: https://wyniki.pzbs.pl/2022/wucmindsports2022/t/trunda8.html

“Výsledné umístění na pátém místě nebylo příliš velkým překvapením, jelikož jsme předběhli všechny slabší týmy a zkušenější hráči, které už jsme dobře znali z jiných mistrovství, zůstali před námi. Útěchou nám ale může být výhra proti vítěznému Polsku i druhé Francii ve vzájemných zápasech. Tímto bych rád poděkoval všem spoluhráčům za hru. Také bych chtěl poděkovat ČAUS za veškerou podporu, které se nám dostalo,” zhodnotil soutěž Zdeněk Tomis.