Nominační kritéria biatlonistů na Zimní světové univerzitní hry 2025

Nominační kritéria biatlonistů pro výběr do Akademické reprezentace ČAUS na Zimní světové univerzitní hry 2025 Turín

 

5. června 2024 | ČAUS | ČAATS | Biatlon | MŠ, DM

Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) opět vysílá akademickou reprezentaci na další Zimní světové univerzitní hry, ve které nebudou chybět biatlonisté. Výběr do reprezentace ČAUS je na základě komunikace s hlavním trenérem, národním sportovním svazem a předsedou komise ČAUS. 

Už za necelý rok, konkrétně v termínu 13. – 23. ledna 2025, se v italském Turíně budou konat Zimní světové univerzitní hry (ZSUH). Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) ve spolupráci s Českou asociací akademických technických sportů (ČAATS) a Českým svazem biatlonu (ČSB) zveřejnili nominační kritéria sportovců na největší sportovní studentskou akci.

Biatlon je naším neúspěšnějším zimním akademickým sportem.

Nominovat se na ZSUH 2025 mohou celkem 4 muži a 4 ženy, přičemž se předpokládá, že reprezentanti vzejdou z juniorské a státní (A, B) reprezentace. Na Akademickém mistrovství ČR v letním biatlonu 2024 v Novém Městě na Moravě (1. – 2. června 2024) byly zájemcům o reprezentaci na ZSUH 2025 předány přihlášky do přípravy, o které byl mezi studenty enormní zájem.

Širší nominace bude stanovena po ukončení přijímacích řízení na VŠ. V současné době již druhým rokem probíhá příprava stávajícího akademického reprezentačního družstva, spolufinancovaná ČAATS a ČSB, pod vedením trenéra Zdeňka Vítka.

Jistou nominaci mají tři účastníci ZSUH 2023 v Lake Placid – Kristýna Otcovská (UK), která v Americe vybojovala zlato v závodě s hromadným startem, Veronika Novotná (MU) a Luděk Abrahám (ČVUT). V rámci přípravy za ZSUH 2025 je doplní dalších sedm biatlonistů a biatlonistek, z nichž vzejdou zbylí členové reprezentace.

Po dohodě s vedením ČSB bude tým reprezentující ČR na ZSUH 2025 vybrán na základě následujících kritérií:

  • 2 – 3 sportovci v každé kategorii na základě státní reprezentace juniorů a dospělých, kteří budou uvolněni trenéry,
  • 1 – 2 sportovci nominovaní na základě výsledků nominačních závodů (stanoví trenér Zdeněk Vítek do 31. 5. 2024),
  • přidělení stipendia na přípravu pro širší výběr sportovců mimo RD JU a M+Ž
  • nominace na základě: 1. uvolnění členové RD, 2. výsledky nominačních závodů a testů, říjen.

Dlouhodobá příprava sportovců bude probíhat ve dvou úrovních v termínu od 31. 5.  do konání ZSUH 2025. Sportovci nominovaní za základě účasti v RD se budou připravovat průběžně s reprezentací, sportovci vybraní na základě nominačních kritérií se budou připravovat pod vedením Zdeňka Vítka. O náklady na přípravu se rovným dílem podílí ČAATS a ČSB.

Vedoucím trenérem a zároveň vedoucím realizačního týmu bude Jan Ondráček, předseda ČAATS, dalšími trenéry, kteří již potvrdili svou účast nejen na přípravě studentů, ale také na samotných ZSUH 2025, jsou Zdeněk Vítek a Michal Žák, které v realizačním týmu doplní servismani Jaroslav Bedrník a Petr Kánský.

Biatlon je naším nejúspěšnějším zimním akademickým sportem. V Turíně budou čeští reprezentanti obhajovat 4 cenné kovy – 2 zlaté a 2 bronzové medaile.

Zimní světové univerzitní hry 2025 se uskuteční od 13. do 23. ledna 2025 v italském Turíně. Víc info na webu Torino 2025.