Atleti se přidali k české výpravě na 30. letní světové univerziádě v Neapoli 2019

7.července 2019 | Universiade Napoli 2019 | Česká asociace univerzitního sportu

Atleti se přidali k české výpravě na 30. letní světové univerziádě v Neapoli 2019. Jako první se v rozbězích představí Hofmanová na 400m překážek, Vocásková na 800m, Stromšík Záleský, Pírková na 100m, Friš na 1500m a Křížková ve skoku dalekém.

Do Itálie odcestovalo celkem dvacet českých atletů – studentů VŠ. Letošní sestava je stejně početná, jako byla ta na předešlé univerziádě před dvěma lety na Taiwanu. Tentokrát se jedná o devět žen a jedenáct mužů. Sedmnáct závodníků se představí v individuálních disciplínách a na startu by měly být štafety na 4×100 i 4×400 metrů mužů a 4×100 metrů žen.

Šest našich reprezentantů si zopakuje svou účast na univerzitním mistrovství světa po dvou letech a bude to pro ně tak druhá univerziáda v kariéře. V závodě na 800 metrů mužů budou našimi želízky v ohni Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď. Šnejdr se dokázal na minulé univerziádě probít do finále, kde obsadil sedmé místo. Hodboďova cesta skončila v semifinále. Následně se oba radovali ze zisku bronzové medaile ve štafetě na 4×400 metrů. Spolu s nimi se na tomto cenném kovu podílel také Vít Müller. Ten nechybí v nominaci ani tentokrát a jistě by rád vylepšil své semifinálové umístění z Taiwanu.

Podobné ambice mají bez pochyby také sprinteři Zdeněk Stromšík a Dominik Záleský. Také oni skončili na minulé univerziádě v semifinále a v úvodu letošní sezóny naznačují slibnou formu, což potvrdili v individuálních startech i ve štafetě na 4×100 metrů. Jedinou členkou ženské sestavy, která odcestuje do Neapole a má za sebou už start na univerziádě, je Marcela Pírková. V roce 2017 skončila na dvoustovce v semifinále. Letos je nominována i na poloviční trať.

Dalších třináct atletů zažije svou premiéru na Světové letní univerziádě. Suverénně nejvíce mezinárodních zkušeností z nich má stříbrná chodkyně z loňského mistrovství Evropy Anežka Drahotová. Do bloků závodu na 100 metrů překážek zakleknou Helena Jiranová a Lucie Koudelová. Na mužské čtvrtce překážek doplní Víta Müllera ještě Martin Tuček. Ve stejné disciplíně žen nás bude reprezentovat Martina Hofmanová. Na běžeckých distancích 5000 a 10 000 metrů je nominován Jakub Zemaník. Na startovní čáru patnáctistovky se postaví Jan Friš. V kladivářském kruhu se představí Pavla Kuklová. V dálkařském sektoru si zazávodí Anna Křížková. Náročný půlmaraton čeká Terezu Hrochovou a na ženské půlce oblékne reprezentační dres Renata Vocásková.

Štafetové sestavy pak doplňují Vojtěch Svoboda, Vojtěch Kolarčík a Michal Tlustý.

Česká výprava má v Neapoli na co navazovat. Před dvěma lety na Taiwanu vybojovali naši reprezentanti tři cenné kovy. Radek Juška ovládl závod dálkařů a na bronzový stupínek vystoupali Kristiina Mäki na patnáctce a štafeta mužů na 4×400 metrů. Dalších sedm atletů se umístilo do osmé příčky.

30. Světová letní univerziáda odstartovala 3. července a atletické soutěže proběhnou od 8. do 13. července. Jako první se představí na startu rozběhů na 400m překážek Martina Hofmanová, na 800m Renata Vocásková Renata, ve sprintu na 100m Zdeněk Stromšík, Dominik Záleský a Martina Pírková a na 1500m Jan Friš. Českou zástupkyni Annu Křížkovou máme také ve skoku dalekém.

Zdroj: www.atletika.cz/aktuality/byla-schvalena-nominace-na-univerziadu/