AMS ve sportovní střelbě 2016

FISU – International University Sport Association v letošním roce uspořádalo 33 Akademických mistrovství světa, ve sportech které jsou součástí programu této organizace. Pro sportovní střelbu to bylo již 6. mistrovství v pořadí a v historii účasti české univerzitní střelecké reprezentace to nejúspěšnější. Devatenáctičlenný český univerzitní tým pod vedením Jana Fidlera v polské Bydgošti vybojoval celkem 12 medailí!

Tento úspěch nás těší o to více, že úroveň střeleckých výsledků, zejména v puškových a pistolových disciplínách, patřila k té nejvyšší v historii soutěží. Byl překonán rekord v počtu střelců (312) a vyrovnán nejvyšší počet účastnických států (30), které přijely ze všech kontinentů světa.

Celý průběh mistrovství přinesl mnoho emocí, neočekávaných výborných výsledků i nenaplněných ambicí. Při představování finalistů v 15 olympijských disciplínách, které byly součástí programu AMS, jsme si uvědomovali kvalitu střelců, medailistů a účastníků ISSF (International Shooting Sport Federation) ME, MS, Světových pohárů, ale i Olympijských her.

Naši střelci nejenže se v této konkurenci neztratili, ale v mnoha disciplínách dominovali! Za všechny úspěšné bych jmenovala Lucii Brázdovou (FSpS MU Brno), která získala stříbrnou individuální medaili v disciplíně 50 m malorážka vleže a jako členka týmu zlatou medaili (tým ve složení Lucie Brázdová, Gabriela Vognaová, Aneta Brabcová). Tento týmový výsledek je o to cennější, že Češky porazily favorizované týmy Koreje a Číny. Celý výsledkový servis je k dispozici na stránkách www.fisu.net.

Již nyní je známý pořadatel dalšího AMS. Je jím Malajsie (Kuala Lumpur), kde se bude v termínu 14. – 18. 3. 2018 konat 7. Akademické mistrovství světa. Tato atraktivní asijská země, kde je sportovní střelba velice populární, určitě připraví výbornou soutěž. Účast na této soutěži bude pro náš univerzitní tým velkou motivací a všem sportovcům držíme palce, aby se jim podařilo skloubit studium s náročnou sportovní přípravou.

Ivana Ertlová, Česká asociace akademických technických sportů