Česká akademická reprezentace prošla Akademickým mistrovstvím světa se stoprocentní bilancí, ve finále porazila Švýcarsko 5:3. Je to historicky druhá zlatá medaile pro akademický výběr, tu první získal v roce 2012 na domácím šampionátu v Praze. “Ten zápas mohl skočit 5:1, ale my jsme udělali chybu a Švýcaři byli hned na kontakt a bylo jasné, že budou tlačit,” hodnotil utkání Trenér Radek Sikora.

Česko – Švýcarsko 5:3 (2:1, 2:2, 1:0)
Branky a asistence:
2:54 Pluhař (Novák), 17:41 Valeš, 23:07 Gruber (Valeš), 36:49 Pluhař, 59:33 Řehoř (Novák) – 19:57 Schiess (Steiner), 23:04 Aebersold, 35:16 Engel (Schiess). Střely na branku: 20:16. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Rozhodčí: Sjogren, Ellis. Diváci: 351. Nejlepší hráči: Tomáš Novák – Michael Schiess

Česko: Levínský – Řehoř, Novák, Krejčíř, Sládeček, Marvánek, Vítovec – Gruber, Pluhař, Valeš – Bräuer, Delong, Šimek – Svatoš, Pánek, Šindelář – Kolstrunk, Bagin a Matejčík. Trenéři: Radek Sikora a Pavel Brus.

Češi předvedli povedený vstup do finálového utkání, když již na konci třetí minuty otevřel skóre po nahrávce od Tomáše Nováka Josef Pluhař. Vedení navyšoval na konci první třetiny po samostatné akci Radek Valeš, jenže Švýcaři tři vteřiny před koncem snížili. Srovnání ze strany Švýcarska přišlo hned na začátku druhé části, rychle ho ale vrátil zpět do rukou Česka Jakub Gruber. Český výběr na tom mohl být ještě lépe, jenže Josef Pluhař nedokázal proměnit nařízené trestné střílení. A tak přišlo ve 37. minutě druhé srovnání stavu, jenže ani tentokrát nerozhodné skóre na světelné tabulky příliš dlouho nevydrželo. Za minutu a půl napravil své zaváhání z nájezdu Josef Pluhař, který mířil přesně po nahrávce od Tomáš Nováka. Novák si připsal asistenci i u poslední branky, dvacet sedm vteřin před koncem duelu pečetil výhru české reprezentace trefou do prázdné branky Jan Řehoř.

“My jsme z devadesáti procent jeli podle plánu, ale i přesto se nám párkrát povedlo udělat něco, co jsme si říkali, že prostě nesmíme dělat. Švýcaři se díky tomu dostali vždy na kontaktní gól. Tři vteřiny před koncem jsme si nechali dát zbytečně kontaktní branku a to samé i v druhé třetině,” komentoval utjání Radek Sikora, hlavní trenér akademického výběru.

“Utkání jsme mohli rozhodnout ve druhé třetině, Švýcaři hodně faulovali a my jsme díky tomu měli přesilovky, ale to je v tomhle období na konci června těžké. Na nácvik přesilovek nebyl čas, takže jsme obsazení ladili podle pocitu, jak se nám kluci zdáli na tom zrovna dobře. V takových momentech ty dobré týmy zápasy rozhodují, my jsme tam ale tři přesilovky nedali. Na naší straně také nemusely být všechno tresty, naštěstí Švýcaři také neměli ty přesilovky nějak zvlášť natrénované a my jsme je ubránili, ale už to potom bylo to v závěru na krev,” popsal kritické momenty cesty za titulem Sikora.

Zdroj: ceskyflorbal.cz