Hodnocení AMS v rugby 7

Ve dnech 4-10. července se Akademická reprezentace v ragby 7´s zúčastnila Mistrovství světa ve waleském univerzitním městě Swansea.

Nominace na tento turnaj vzešla z jednotlivých reprezentačních srazů pořádaných Českou ragbyovou unií v průběhu akademického roku. Z důvodu zařazení těchto sportovců i do širšího reprezentačního kádru seniorské reprezentace, probíhaly srazy vždy společně, pod vedením hl. trenéra Tomasze Putry, který byl jak trenérem reprezentace seniorů, tak rovněž i trenérem reprezentace akademické.

Spolu s nominovanými hráči na turnaj odcestoval i realizační tým ve složení: – Tomasz Putra (hlavní trenér reprezentace) – Pavel Myšák (manažer reprezentace) – Richard Kania (fyzioterapeut) Z celkového počtu 23 hráčů, jejichž účast připadala v úvahu a kteří o účast na turnaji projevili zájem, bylo do konečné nominace hlavním trenérem vybráno těchto 12 reprezentantů:

  1. Martin Kovář (RC JIMI Vyškov, UP Olomouc)
  2. David Brtníček (RC JIMI Vyškov, UP Olomouc)
  3. Martin Gibala (RC JIMI Vyškov, UP Olomouc)
  4. Jakub Žalud (RC Praga, ČVUT Praha)
  5. Lukáš Černý (RC Sparta Praha, ČVUT Praha)
  6. Michal Novák ( RC JIMI Vyškov, VUT Brno)
  7. Michal Bielik (RC Bystrc, MU Brno)
  8. Lukáš Bastl (RC Dragon Brno, UO Brno)
  9. Martin Sadílek (RC Mountfield Říčany, KU Praha)
  10. Jan Kučera (RC Mountfield Říčany, KU Praha)
  11. Marek Šimák (RC Tatra Smíchov, ČVUT Praha)
  12. Karel Berounský (RC Tatra Smíchov, KU Praha)

Z osobních důvodů či zranění nebyli dva poslední z výše uvedených na poslední chvíli schopno odcestovat a jejich místa tedy zůstala neobsazena.

Co do organizačního zajištění a poskytování informací ze strany ČAUS nelze vytknout žádné nedostatky. Komunikace i zajištění jednotlivých služeb vždy probíhalo na profesionální úrovni. Reprezentaci bylo rovněž poskytnuto volnočasové vybavení, tak aby bylo možno náležitě reprezentovat jak ČAUS tak také Českou republiku.

Doprava byla zajištěna letecky na trase Praha – Amsterdam – Cardiff a na zpáteční cestě Bristol – Amsterdam – Praha. Transporty z a na letiště pak byly zajištěny organizátory turnaje. Veškeré tyto náležitosti proběhly bez jakýchkoliv komplikací.

Organizace a zajištění ubytování vylo poskytnuto na velice vysoké úrovni. Každý z účastníků měl po celou dobu pobytu k dispozici vlastní jednolůžkový pokoj přímo v areálu kampusu, v těsné blízkosti univerzitní menzy.

Stravování splňovalo sportovní požadavky a bylo taktéž na nejvyšší možné úrovni.

Po celou dobu turnaje byla na stadionu přítomna sanitka spolu s týmem lékařů dohlížejících na zdraví reprezentantů. Společně s těmito se o náš tým staral i člen realizačního týmu R. Kania.

Sportovně technické a organizační záležitosti byly zajištěny prostřednictvím dvou manažerských schůzek, které se konaly před zahájením turnaje a také v jeho průběhu. Na těchto byly zástupcům týmů předány veškeré potřebné informace a zodpovězeny případné nejasnosti.

Z důvodu zrušení účasti reprezentace Keni na poslední chvíli, bylo nutné upravit rovněž formát turnaje, což vedlo k naší spokojenosti k navýšení počtu odehraných zápasů s těmito výsledky:

  1. GBR vs. CZE: 59:0
  2. AUS vs. CZE: 57:0
  3. CZE vs. ITA: 5:26
  4. NAM vs. CZE: 55:5
  5. MAS vs. CZE: 19:7
  6. CZE vs. ARG: 5:12

Jak je z výsledků prvních dvou utkání patrné, soupeři předčili úroveň našich reprezentantů rozdílem třídy, avšak jak se později ukázalo, tito dva soupeři byli nejkvalitnějšími mužstvy na turnaji, o čemž svědčí jejích finálová účast.

Celkově bylo patrné, že úroveň hry české reprezentace se v průběhu turnaje znatelně zvyšovala, avšak úroveň ragbyového sportu v zemích jako Velká Británie, Austrálie, Itálie či Argentina je naprosto neporovnatelná s úrovní ragby v ČR.

Výsledkové listiny turnaje:

  1. Austrálie
  2. Velká Británie
  3. Francie
  4. Španělsko
  5. Namibie
  6. Itálie
  7. Argentina
  8. Malajsie
  9. Česká republika

Celkově lze účast české reprezentace hodnotit velice pozitivně. I přes zdánlivý neúspěch umístění se na posledním místě byla naše účast velkou zkušeností jak pro všechny sportovce, tak také členy realizačního týmu, kterým byla poskytnuta možnost získání mezinárodních kontaktů a rozvinutí spolupráce do budoucna.

Každému z českých reprezentantů byla nabídnuta jedinečná příležitost nastoupit proti výběrům se zemí proti který si ve své kariéře již takřka jistě nezahrají a tato cenná zkušenost bude v budoucnu přenesena i do národního týmu seniorské kategorie.

Při závěrečné manažerské schůzce byla rovněž otevřena otázka konání turnaje v následujících letech. Příští ročník je plánován do africké Namibie a v případě zájmu a možnosti by bylo možné ročník následujících uspořádat v Praze. Česká rugbyová unie má s pořádáním turnajů tohoto typu více než bohaté zkušenosti a proto by zde byl emeritní zájem přitáhnout univerzitní ragby té nejvyšší úrovně do České republiky.

Závěrem bych rád poděkoval ČAUS a zejména panu sekretáři Šambergerovi za velice profesionální spolupráci a podporu, která umožnila naši účast a motivaci sportovců v jejich nejen sportovním, ale rovněž i studijním úsilí.

Za realizační tým a ČSRU,

Pavel Myšák

Generální sekretář Česká rugbyová unie.

Česká Republika poprvé na AMS v rugby 7

Swansea, 9.7 2016 – Univerzitní Mistrovství Světa vyhrála Austrálie, která porazila ve finále Velkou Británií. Třetí byla Francií. Česká Republika se účastnila poprvé v historii a skončila na 9. místě.

Ženský turnaj vyhrála Francie, která porazila ve finále Kanadu. Třetí bylo Japonsko.

Výsledky rugby 7

Výsledky rugby 7 umístění

Celkové pořadí

Muži

  1. Austrálie
  2. Velká Británie
  3. Francie
  4. Španělsko
  5. Namibie
  6. Itálie
  7. Argentina
  8. Malajsie
  9. Česká Republika

Ženy

  1. Francie
  2. Kanada
  3. Japonsko
  4. Portugalsko
  5. Velká Británie
  6. Itálie
  7. Čína
  8. Španělsko
  9. Nový Zéland
  10. Austrálie

Sestava rugby 7