AMS v orientačním běhu 2016

 

Místo: Miskolc, Maďarsko
Termín: 29. 7. – 5. 8. 2016

Nominační kritéria pro účast na AMS, proces výběru sportovců: Nominační kritéria (viz příloha) jsou koncipována tak, aby zajistila účast nejkvalitnějších studujících závodníků a aby proces nominace byl harmonizovaný s cíli reprezentace ČR v OB, jejíž členem bývá tradičně většina aspirantu startu na AMS.

Proces nominace je zastřešen a dozorován komisí OB ČAUS (Mgr. Vodrážka).

Formy přípravy na AMS: Reprezentace ČR v OB zařadila do svého programu (a finančně podpořila) červencový 4-denní přípravný kemp v místě konání šampionátu. Na programu byly hlavně simulace jednotlivých tratí v relevantních typech terénu.

Skvělou pomocí pro budování úspěchu na AMS je i zařazení několika našich předních reprezentantů do sportovního centra MŠMT (aktuálně to byli Petržela, Kosová a Knapová).

Hodnocení organizačního, administrativního a technického zajištění výpravy ze strany ČAUS: Zajištění akce ze strany ČAUS proběhlo standardním způsobem, bez zádrhelů. (Děkujeme za posečkání s předáním závěrečné zprávy a vyúčtování akce – důvodem bylo velké časové vytížení vedoucího výpravy pro AMS a zároveň šéftrenéra reprezentace OB v období po AMS.)

Společné oblečení výpravy a technický materiál: Využívali jsme standardní vybavení reprezentace ČR v OB – závodní dresy, overaly, oblečení pro volný čas. Také náš fyzioterapeut byl materiálně plně soběstačný.

Ze zdrojů ČAUS nafasoval tým reprezentativní trika, šortky, iontové nápoje a tejpovací pásky pro dostatečné pokrytí potřeb při AMS. Vše přišlo vhod.

Doprava na AMS a doprava v místě konání

Do dějiště AMS jsme cestovali dvojicí vypůjčených mikrobusů, kterými jsme na území ČR postupně posbírali všechny členy výpravy. Na místě byla většina cest zajištěna pořadatelskými autobusy a naše mikrobusy jsme využívali převážně pro tréninkovou činnost.

Ubytování: Společné pro všechny výpravy, zajištěné pořadatelem – UNI hotel (vysokoškolské koleje). Vysoký standart.

Stravování v místě ubytování, příp. na sportovišti: Společné stravování v menze zajištěné pořadatelem. V den závodu polní oběd na shromaždišti. Plně pokryto.

Lékařské zabezpečení a regenerace: Skvělý fyzioterapeut OB reprezentace Jakub Marek. Lékařské zabezpečení zajistili pořadatelé – lékař ordinoval přímo v místě ubytování. Náš tým však bez zdravotních komplikací.

Sportovně technické a organizační zajištění ze strany organizačního výboru AMS: Nadprůměrně organizačně zvládnutý šampionát, naprostá spokojenost. Vyšší úroveň než mnohá regulérní MS.

Hodnocení sportovních výsledků jednotlivých sportovců a sportu jako celku: Česká reprezentace v OB vnímala AMS opět jako jeden z hlavních cílů sezóny.

Jsme rádi, že s dávkou potřebného sportovního štěstí se to projevilo ve výsledcích a že opět z AMS přivážíme řadu medailí a dalších špičkových umístění.

VÝSLEDKY:

Česká akademická výprava se stala druhou nejúspěšnější co do počtu získaných medailí:

1. Švédsko 7
2. ČR 5
3. Finsko, Norsko, Švýcarsko 4
6. Velká Británie 2
7. Rusko 1

Individuálně:

Denisa Kosová – královna šampionátu, získala medaili v každém závodě, který běžela (sprint 1., mixy 2., middle 3., štafeta 2.).

Jana Knapová – i přes ne úplně vyladěnou formu předvedla svůj vysoký standard, dvě štafetové medaile, dvakrát individuálně do desítky.

Adéla Indráková – medaile ze štafety, sedmá middle. Úspěšné vystoupení.

Eva Kabáthová – po jarním zranění se nepodařilo úplně složit sportovní formu, nepovedený sprint a kolaps na klasické trati, jinak její parádní disciplíně.

Adéla Jakobová – lepší průměr, na klasické trati odpovídající výkon (18.), middle slabší, povedená štafeta za B-tým.

Barbora Hrušková – náhradnice za Vendulu Horčičkovou; dvakrát kolem dvacátého místa je v dané konkurenci odpovídající výkon. Nezklamala.

Miloš Nykodým – stříbro z mixů, a pak třikrát čtvrtý. Výborné vystoupení.

Jan Petržela – stříbro z mixů, dvakrát čtvrtý, jednou desátý.

Pavel Kubát – svou letošní vysokou kapacitu uplatnil stříbrem na middlu; na klasické trati a ve štafetě ale bohužel nedokázal ustát velká očekávání – v obou závodech měl jasně na medaili.

Daniel Hájek – svůj aktuální potenciál dokázal uplatnit až v závěrečné štafetě za B-tým (nejrychlejší úsek dne). Individuálně měl na víc (10. a 21.).

Tomáš Kubelka – běžel jen dva závody, 11. místo z klasiky je úspěch. Ve štafetě držel půl závodu medailovou pozici pro B-tým, ale z závěru tlak neustál.

Marek Minář – nepovedený úvodní tropický sprint, ale pak vydařená klasika (14.) a perfektně rozběhnutá štafeta za B-tým.

Náměty a doporučení pro zajištění účasti na příštích AMS

Orientační běh je extrémně závislý na zkušenosti s daným typem terénu.

Z hlediska hledání úspěšné strategie účasti na AMS v OB by proto bylo vhodné počítat s přípravným kempem jako s nutnou součástí účasti na AMS a rozpočtově ho plně pokrýt. Zejména když se samotnou účast snažíme z naší strany vždy pojmout maximálně úsporně (co nejlevnější řešení dopravy, úspora nižším počtem vedoucích…) a také přípravné kempy jsme zvyklí organizovat v low-cost režimu.