Karatisté si dovezli z Portugalska bronz a „brambory“

 

Více než čtyři stovky účastníků ze čtyřiceti států se zúčastnilo akademického mistrovství světa v karate, které bylo uspořádáno v portugalské Braze ve dnech 10. až 13. srpna 2016. Český akademický výběr se skládal z osmi závodníků (pěti děvčat a tří kluků) a dvoučlenného doprovodu.

Na cestu jsme vyrazili v pondělí 8. srpna letecky z Prahy (tam jsme letěli přes Brusel, nazpátek přes Mnichov). Na letišti v Portu na nás čekal mikrobus, který nás dopravil do asi 50 km vzdálené Bragy. Zde jsme se bez problémů zaprezentovali, a na „druhý pokus“ jsme byli ubytováni na studentských kolejích, poměrně blízko od univerzitního areálu s pěknou sportovní halou (cca 1 km).

Poměrně utajovaný časový harmonogram soutěže jsme se dověděli až na technickém mítinku, protože pro nedostatek rozhodčích byla soutěž stažena na tři tatami a harmonogram musel být ještě dodatečně upravován. Program soutěže byl takový, že první den (ve středu) proběhly všechna utkání jednotlivců (kromě soubojů o medaile), ve čtvrtek pak byla soutěž týmů jak na KATA, tak i na KUMITE, v pátek potom souboje jednotlivců o medaile a v sobotu to samé u týmů.

Celou soutěž zahájila kategorie KATA ženy, kde za nás nastupovala V. Mišková (MU Brno). V prvním kole jí byla soupeřkou D. Jayamanna (SRI), se kterou snadno zvítězila. Ve druhém kole na ní čekala favoritka M. Tanaka (JPN), která svoji roli potvrdila (zvítězila 5:0) a také jako celková vítězka pomohla Veronice do repasáže. Zde na ni čekala přemožitelka Slovenky Balciarové, Španělka M. Morata, která však svými chybami umožnila Veronice zvítězit a tak se dostat do pátečního souboje o bronz. V boji o bronzovou medaili Veronika prohrála 1:4 s R. Abdelaziz (EGY) a skončila tak celkově pátá.

V kategorii KATA muži nás reprezentoval Marek Pohanka (ČZU Praha). V prvním kole si poradil s Finem N. Turunenem (5:0), ve druhém kole zvítězil těsně 3:2 s K. Alvarezem (MEX) a ve třetím kole prohrál vlastní chybou s bezchybně cvičícím Rusem A. Deryuginem (1:4). Byla to veliká škoda, protože by (místo Rusa) mohl zopakovat svůj souboj z ČAH s P. Fabiánem (SVK) o bronz. Nakonec i přes svou aktivní bilanci zůstal bez umístění.

Po katách následovaly současně kategorie KUMITE mužů nad / do 84 kg. V nejtěžší váze za nás nastoupil K. Kulan (UK Praha). Ve druhém kole nastoupil proti A. Megrabianovi (RUS), který jej opakovanými útoky pravidelně zasahoval a poměrně snadno zvítězil (8:0). Nicméně jako finalista vytáhl Kryštofa do repasáže, kde mu byl soupeřem Brit Slater a při varování soupeře na HANSOKU-CHUI byla i jistá šance na vítězství, což se ale přes veškerou snahu nepodařilo a Kryštof tak zůstal celkově sedmý.

Ve váze – 84 kg nastoupil Robin Popelka (ZČU Plzeň) proti E. Bayramovi (TUR) a také prohrál (8:0). Protože se Turek do finále nedostal, Robin už další šanci nedostal a skončil bez umístění.

Odpoledne se pak v KUMITE dostaly na řadu děvčata. Jako první nastoupila ve váze do 55 kg Veronika Halodová (UK HK). Ve druhém kole se utkala se známou V. Semaníkovou (SVK),

kterou ve velice bojovném zápase těsně porazila (2:1). Potom ve třetím kole narazila na Egypťanku A. Ibrahim, se kterou prohrála nejtěsnějším rozdílem (0:1) a bohužel tím pro ni tato kategorie skončila.

Ve váze do 61 kg nás reprezentovala naše nejzkušenější kumiťačka L. Veithová (JU). Oproti původnímu losu byla tato váha losovaná znovu a Lucie nastoupila proti Fince E. Aronen, se kterou si poradila (3:1). Další soupeřkou ji byla B. Mirzaeva (UZB), se kterou však zcela zbytečně prohrála (3:4), když se nechala vteřinu před koncem kopnout do hlavy. Takže celkově také zůstala bez umístění.

Ve čtvrtek pak začaly kategorie týmů. Jak jsem předpokládal, největší naše šance na medaili byla v kategorii KATA týmů žen, kde přece jenom byla konkurence slabší (jen 6 týmů). Ve druhém kole jsme se utkaly se Španělkami (pozdějšími vítězkami) a po prohře (0:5) nám zůstala jediná šanceˇna medaili a to porazit v sobotu Číňanky, což se nám především lepší BUNKAI také podařilo, a bronzové medaile jsme skutečně získali.

V kategorii KUMITE týmu žen jsme po volném losu narazili na Rakušanky a své utkání dokázala vyhrát jen Veronika Halodová, což na postup nestačilo. Kromě L. Veithové nastoupila jako třetí Simona Forstová (MU), která dostala přednost před Miškovou, abychom neriskovali její případné zranění. Rakušanky pak prohrály hladce s Tajwanem (0:2), takže tím pro nás kategorie skončila.

Jinak celá soutěž byla docela dobře organizovaná, pěkný byl „otevírací ceremoniál“ v centru města a jen škoda, že kluci neměli příležitost se zúčastnit EUG v Zagrebu. Také se domnívám, že FISU neměla rezignovat na výběr rozhodčích (dříve si každá delegace vozila svého kvalifikovaného rozhodčího) a uchovat tak specifický akademický ráz celé soutěže.

Závěrem musím poděkovat panu Marku Kubínovi a ČAUS za významnou pomoc a podporu při realizaci naší účasti.

Dne 16. 08. 2016 Ing. Petr Vrbík, za komisi karate