23. AMS v házené se konalo ve Španělsku, centrem bylo město Antequera v termínu 26.6. – 3.7.2016. AMS bylo pořádáno pro obě kategorie – muži (účast 8 reprezentačních celků), ženy (8 reprezentačních celků).

Širší nominace sportovců byla upřesňována v průběhu celého školního roku ve spolupráci komise házené ČAUS a reprezentační komise ČSH. Problémem bylo uvolnění některých hráčů a hráček pro vlastní akci – ženy B. Most, S. Poruba, HC Zlín. Další problémem byla řada individuálních omluvenek – bylo osloveno 37 hráček, vlastního AMS se zúčastnilo 14 – v závěru nominace byly nominovány hráčky, které by za normálních okolností na AMS necestovaly.

Vlastní finální příprava na AMS proběhla v Praze ve dnech 22.6. – 25.6.2016, splnila účel.

Celkové zajištění výpravy na AMS ze strany ČAUS bylo tradičně na velice dobré úrovni. Společné oblečení bylo zajištěné ze strany ČAUS (trička), ČSH se podílel zapůjčením 2 sad dresů a tréninkovým vybavením pro každé družstvo. Letecké spojení Praha – Malaga bylo v obou směrech s drobným zpožděním, doprava během AMS ve Španělsku bez problémů. Ubytování bylo zajištěno ve 4 hvězdičkovém hotelu Antequera Golf a bylo na velice dobré úrovni. Stravování – přímo v hotelu, vynikající nabídka a dostatečné časové možnosti

Lékařské zabezpečení – opět se ukázala výhoda vlastního doktora výpravy. Bylo 1 vážnější zranění – Novotná Kateřina při utkání s Polskem – pád při střelbě – zhmoždění krku a lehký otřes mozku – ošetření v nemocnici Antequera.

Vnitřní organizace výpravy byla tradičně velice solidní. Celé družstvo vystupovalo jako kolektiv na hřišti a při dalších akcích – dokladem je jasné vítězství v soutěži Fair-play.

Vlastní sportovní program a doprovodné akce (porady, slavnostní zahájení, zakončení, aj.) probíhaly bez problémů.

Sportovní výsledky

Vzhledem k problémům s nominací hráček dosáhlo družstvo očekávaných výsledků – k dispozici bylo pouze 7 kvalitnějších hráček, proto v momentě vystřídání došlo v utkáních se silnějšími soupeři k jejich odskočení.. Solidní výkony v celém turnaji odváděly především Malá Veronika (v tabulce střelců 3.místo se 30 brankami) a brankářka Lucie Satrapová. Konečné 6.místo odpovídá předvedeným výkonům: ČR – Uruguay 27 : 15, ČR – Rusko 25 : 34 (rozhodující utkání o postup, hráčky od začátku prohrávaly – technické chyby), ČR – Polsko 18 : 28 (do 15 min vyrovnané utkání), ČR – Indie 37 : 12. ČR – Japonsko 26 : 28 (nejlepší výkon, ještě v 57 min vedení 24 : 23). Celkové pořadí: 1. Španělsko, 2. Rumunsko, 3. Polsko. Muži : 1. Rumunsko, 2. J. Korea, 3. Španělsko. Celková úroveň v obou kategoriích byla vysoká – většinou byla družstva tvořena zálohou reprezentace – např. v družstvu Rumunska byly 4 hráčky, které jsou v přípravě na LOH v Brazílii.

Příští AMS v házené se bude konat v Chorvatsku v r. 2018 – pokud nebude zajištěna účast nominovaných hráčů a hráček z ligových oddílů, bude případná účast na akci opět bez naděje na lepší výsledek. Proto je třeba vyvinout větší tlak ze strany ČSH – vytvoření statutu akademického reprezentanta a zařazení akce do reprezentačního kalendáře.

Na závěr bych rád poděkoval ČAUS – za kvalitní podmínky při zajištění účasti na AMS a FISU – za výbornou organizaci celého AMS.

Mgr. Petr Havel – vedoucí výpravy