Akademické mistrovství ČR 

v lyžařském orientačním běhu 2019

Další povedený pohárový víkend proběhl na Cínovci v Krušných horách, současně se jednalo o Akademické mistrovství ČR v lyžařském orientačním běhu. 

Oficiální webové stránky akce: Česko-německý LOB na Cínovec

Sobotní sprint se jel v areálu golfového hřiště a jeho nejbližším okolí, většina závodu byla situována na otevřeném prostoru rozčleněném malými remízky a roztroušenou zástavbou, jen malý kousek závodu se jel v lese. Po celý den intenzivně sněžilo a foukalo, takže připravená síť stop se ztrácela. Sněhu sice bylo hodně, ale vrstva nového sněhu na předchozím podkladu nebyla natolik velká aby se nedalo jezdit rovně, což se často využívalo. Nepohlídání si správného směru či zmatení mezi remízky byly častým zdrojem chyb.

V mužích s přehledem zvítězil Petr Horvát, druhý v cíli Vojtěch Matuš ztratil na vítěze 1:50, o dalších 13 vteřin pomaleji jel třetí Radek Laciga. Mezi ženami byla nejrychlejší Petra Hančová 42 vteřin před druhou Kateřinou Neumannovou, další třičtvrtěminutu zpět byla třetí Helena Randáková.

Z důvodů akademického mistrovství ČR byly tratě mužů (elita i áčka) a juniorů po oba dny shodné, stejně tak u žen a juniorek.

Nedělní klasika (délkou i charakterem spíše krátká trať) byla ještě týden  před závody velmi ohrožena. Plánovaný prostor v biatlonové aréně Altenberg (hned za hranicemi v Německu navazující na český Cínovec) byl zasažen kalamitou podobně jako řada dalších míst nejen v Krušných horách, kdy množství těžkého sněhu polámalo stromy, které popadaly na tratě a dále hrozilo riziko dalšího pádu stromů. Z důvodů bezpečnosti byl tedy dlouho zákaz vstupu do lesa. Naštěstí se na začátku týdne podařilo otevření prostoru domluvit, začaly práce na prořezávání padlých stromů, nicméně ne všechny cesty se podařilo uvolnit a tak nakonec závodní prostor byl menší než byl původní záměr. Přesto se jednalo o moc pěkné závody i když chvílemi bylo v lese díky malému prostoru a množství závodníků (a i turistů) velmi těsno.

Mezi muži se na stupně vítězů postavila stejná trojice, opět zvítězil (a opět s bezpečným náskokem) Petr Horvát, druhý byl tentokráte se ztrátou 2:23 Laciga, třetí Matuš byl o další minutu zpět. V ženách nechala všechny soupeřky za sebou Helena Randáková, druhé místo zopakovala Kateřina Neumannová, třetí tentokráte dojela Lenka Mechlová

Zdroj: http://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/poharovy-vikend-na-cinovci

Zdroj fotografií: Fotogalerie LOB Cínovec
Editor fotografií: Markéta Štenclová

Výsledky: