Halové Akademické mistrovství ČR v atletice 2017

Halové mistrovství ČR vysokoškoláků hostila tradičně strahovská nafukovací hala s pořádající školou FTVS UK Praha. Klání se zúčastnili studenti z rekordní 41 vysokých škol a fakult z celé republiky. Počet závodníků dosáhl 173, z toho 102 mužů a 71 žen, což znamenalo nejvyšší počet soutěžích v posledních deseti letech. Soutěží se v dresu svých vysokých škol zúčastnila řada reprezentantů České republiky, vrcholem byl výkon studenta Masarykovi Univerzity, fakulty sportovních studií Filipa Sasínka, který zvítězil v běhu na 800 m časem 1:49,06 min. a splnil tímto výkonem jako první český reprezentant limit Českého atletického svazu pro start na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě.

Ve 12. hodin se rozeběhly první čtyři disciplíny: 60 m př. žen, dálka mužů, tyč, koule mužů a žen. Na 60 m př. si pro zlato ve výborném čase 8,63 s doběhla Helena Jiranová z ČZU Praha, před Kateřinou Dvořákovou z UK PedF Praha (8,67 s) a třetí Annou Zekuciovou z 1. LF UK Praha (8,76 s). Vysokou kvalitu měly překážky v podání mužů. Vyhrál český reprezentant ve vícebojích Jan Doležal z pořádající fakulty časem 8,04 s, před Martinem Juránkem (FSpS Brno), který dosáhl času 8,19 s. Třetí doběhl další vícebojařský reprezentant Lukáš Marek z pořádající FTVS UK Praha za 8,25 s.

Ve skoku o tyči si zlato odnesl Jakub Holek z OU, který vyhrál výkonem 4,51 m, ve stejné disciplíně žen zvítězila Nikol Jiroutová z pražské Přírodovědecké fakulty, která překonala laťku ve výšce 3,50 m.

Kouli vyhrál průměrným výkonem 14,66 m Vratislav Bejček z UJEP. V ženách stačilo ke zlatu Lence Rösslové z UK LF Hradec Králové poslat kouli do vzdálenosti 11,45 m. Ve skoku dalekém uspěla Barbora Dvořáková (UK PřF Praha), která jen o centimetr zaostala za šestimetrovou hranicí. Dobře jí na druhé místě sekundovala výkonem 5,84 m Kateřina Hýsková z NC Praha. Třetí Natálie Lesniková z VŠEM Ústí nad Labem získala bronz za 5,67 m. V mužích vybojoval zlato Jakub Nosek z MU FSpS Brno, který jako jediný překonal hranici sedmi metrů, a to o čtyři centimetry. Druhý skončil Matyáš Vrtiška z ČVUT Praha výkonem 6,98 m, třetí Jakub Rusek z VŠCHT Praha 6,90 m.

Poté následoval první vyhlašovací blok, medaile předával Mgr. Petr Kotyza, předseda komise atletiky ČAUS.

Trojskok vyhrál suverénně zástupce UK FTVS Jiří Zeman, který skočil jako jediný za patnáct metrů, přesně 15,19 m. Trojskok žen ovládla Zuzana Ďurkechová z VUT FP Brno výkonem 12,60 m.

Nejkratší halový sprint v nejrychlejším čase 6,90 s zvládl český reprezentant Zdeněk Stromšík z UP Olomouc před Vojtěchem Kolarčíkem z VŠB – TU Ostrava a Jakubem Ruskem z VŠCHT Praha. Jejich výkony byly 6,95 a 7,05 s. V ženách dominovala Marcela Pírková z VUT FSI Brno výborným časem 7,49 s před druhou Barborou Dvořákovou z UK PřF Praha 7,65 s a třetí Martinovu Štychovou ze ZČU Plzeň, která dosáhla výkonu 7,67 s.

Souboj výškařů pro sebe rozhodl Martin Heindl z MU FSpS Brno, který překonal 215 cm. Druhý skončil Matyáš Dalecký z ČZU Praha s 210 cm a i třetí Martin Pícha (ČVUT Praha) překonal rovné dva metry. Ve skoku vysokém žen zvítězila Barbora Zatloukalová výkonem 165 cm před Pavlou Cabrnochovou (VŠE Praha), které skočila 160 cm.

V běžeckých disciplínách vyhrál 800 m, jak již jsme se zmínili v úvodu, vynikajícím výkonem 1:49,06 Filip Sasínek z MU FSpS Brno. Druhý doběhl Filip Šnejdr z UK FSV za 1:49,94 a třetí Jan Friš z téže fakulty dosáhl výkonu 1:52,04. Běh na 1500 m se stal kořistí Jiřího Šacla z VŠP Jihlava, který vyhrál suverénně časem 4:00,83 min. V ženách byla na 800 m nejrychlejší Renata Vocásková z MUP Praha kvalitním časem 2:12,17, před Alenou Symerskou z MU FSpS Brno 2:13,64 a Michaelou Drábkovou z UK PedF Praha 2:14,08. Běh na 1500 m vyhrála suverénně Lucie Maršánová z VUT FEKT Brno časem 4:35,62, druhá byla Tereza Hrochová ze ZČU Plzeň časem 4:41,22. Běh na 400 m vyhrál výborným časem 48,86 s Albert Holibka z VŠCHT Praha před Martinem Juránkem z MU FSpS Brno, který také překonal časem 48,91 hranici 49 sekund. Stejnou trať žen ovládla Marcela Pírková z VUT FSI Brno kvalitním časem 55,21, před Terezou Petržílkovou ze ZČU Plzeň s výkonem 56,65. Třetí Helena Jiranová z ČZU Praha zaběhla tuto trať za 57,72.

Ve štafetě žen 4x 200 m byla nejrychlejší čtveřice ze ZČU Plzeň ve složení Štychová, Meczlová, Benešová, Petržílková. Vmužích vyhrála těsně štafeta ČVUT Praha ve složení Tesař, Müller, Tauer, Černý před štafetami MU FSpS Brno a ŽČU Plzeň.

Celkovým vítězem v soutěži škol se stalo ČVUT Praha ziskem 82 bodů, druhá skončila ZČU Plzeň s 80 body a třetí MU FSpS Brno se 76 body. V mužích byl neúspěšnější kolektiv ČVUT Praha před MU FSpS Brno a VŠCHT Praha, v ženách ZČU Plzeň, před ČZU Praha a UK PřF Praha.

“Atmosféra závodů byla prodchnuta sportovním duchem a přátelským fairplay chováním. Díky všem pořadatelům a rozhodčím za bezproblémový průběh, sportovcům za předvedené výkony a za rok na Strahově na shledanou.” zhodnotil závod ředitel závodu Pavel Červinka.

Pořadatel: Katedra atletiky UK FTVS
Organizační zajištění: Katedra atletiky UK FTVS ve spolupráci s ČAUS
Místo: Praha, přetlaková hala ČAS Strahov
Termín: 9. 1. 2017

Vedoucí KTV: PhDr. Aleš Kaplan, Ph.D.