Akademický sport ve Zpravodaji Sdružení sportovních svazů 1/2022

Akademický sport ve Zpravodaji Sdružení sportovních svazů 1/2022

 

První vydání letošního informačního bulletinu Sdružení sportovních svazů České republiky je plné akademického sportu. 

Obsahuje například články:

Univerzitní sport je fenomén, který k mládeži a vysokým školám neodmyslitelně patří už více než 110 let

Česká asociace akademických technických sportů je jedním ze zakládajících svazů Sdružení sportovních svazů České republiky. Stejně jako u některých jeho dalších sportovních svazů sahá její tradice hluboko do 20. století. Na historii univerzitního sportu můžeme být náležitě hrdí, neboť u nás se začala psát již v roce 1910! Organizované univerzitní sportování u nás patří k těm nejstarším nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku. Akademickými, chcete-li univerzitními, soutěžemi v průběhu uplynulých let prošlo dokonce i mnoho českých olympijských medailistů, pro které se univerzitní medaile mnohdy staly těmi prvními z velkých mezinárodních soutěží.

Medailovou nadějí na letošních letních univerzitních hrách bude i sportovní střelkyně z Ostravy

Sportovní střelba patří v České republice mezi populární sporty a v historii se řadí i mezi ty nejúspěšnější, co se týče například zisku olympijských medailí. I v rámci celého akademického sportu je sportovní střelba jedním z nejúspěšnějších sportovních odvětví. Za poslední dekádu nebyla světová univerzitní akce FISU, ať již univerziáda nebo akademické mistrovství světa, odkud by naši studenti nepřivezli hned několik medailí! Na tuto úspěšnou českou sportovní tradici se snaží navázat mladá česká naděje Sára Karasová.

Ivana Ertlová v roli místopředsedkyně EUSA

V polovině září 2021 zasedalo v maďarské Budapešti valné shromáždění EUSA, Evropské univerzitní sportovní asociace, jedné z kontinentálních univerzitních federací FISU, která pořádá kromě Evropských univerzitních her i evropská univerzitní mistrovství.

Z univerziády na olympiádu!

Univerziáda, od roku 2020 světové univerzitní hry, je mezinárodní vysokoškolská multisportovní událost. Jak už samotný název napovídá, jde o kombinaci slov „univerzita“ a „olympiáda“. Jedná se tak vlastně o univerzitní olympijské hry pro vysokoškolské studenty. Hlavním organizátorem těchto her je Mezinárodní federace univerzitního sportu FISU. Pro tyto soutěže platí věkové omezení 19 – 26 let a velmi důležitým faktorem pro účast na hrách je akademická příslušnost. A čeští studenti, sportovci ČAATS, jsou na univerziádách nejen úspěšní, ale často mají díky nim možnost připravit se na profesionální sportovní vrchol – na účast na olympijských hrách.

Akademický šampionát v biatlonu ovládli Eliška Svobodová a Václav Hrouda

V termínu 11. – 13. března hostilo Nové Město na Moravě MČR v biatlonu seniorů, 5. kolo Českého poháru dorostu a juniorů a součástí programu bylo také tradiční soupeření o tituly akademických mistrů pro rok 2022. Na programu akademického mistrovství byly dvě disciplíny – sprint a závod s hromadným startem.


Zpravodaj ke stažení: