Tři medaile a osmnáctkrát umístění v elitní osmičce, to je česká bilance na univerziádě

XXIX. Letní světová univerziáda, kterou v termínu 19. – 30. srpna 2017 hostilo tchajwanské město Taipei, je již minulostí. Největšího sportovně-kulturního svátku studentů se zúčastnilo na 7 700 sportovců ze 134 zemí světa, mezi nimiž nechyběli ani Češi. Do Taipei odcestovalo celkem 139 českých sportovců, kteří nastoupili v 15 z 22 univerziádních sportů.

Čeští sportovci obhajovali v Taipei devět cenných kovů – 3 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile – z předchozí univerziády, která se uskutečnila v roce 2015 v korejském Gwangju (tři medaile ovšem vybojovali sportovní střelci, přičemž sportovní střelba nebyla letos do programu univerziády zařazena). Jak se ale shodla většina českých reprezentantů po absolvování svých disciplín, konkurence byla v Taipei oproti Gwangju výrazně větší. Svědčí o tom i fakt, že v Taipei bylo překonáno několik světových i univerziádních rekordů. Spousta závodníků si vylepšila svá osobní maxima či národní rekordy svých zemí. V tomto světle se tak výsledky českých reprezentantů dají považovat za velmi dobrý úspěch.

Česká výprava si z Taipei odváží tři cenné kovy. Dálkař Radek Juška vybojoval jediné zlato. V kvalifikaci pak dokonce vylepšil český národní rekord, který má nyní hodnotu 831 cm. I další dvě medaile obstarali atleti. Kristiina Mäki doběhla ve finále na 1500 m na třetím místě a přidala do české sbírky bronz. Stejnou, tedy bronzovou, medaili vybojovala štafeta mužů na 4 x 400 m ve složení Jan Tesař, Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr a Vít Müller. Jen těsně unikla medaile českým baseballistům, kteří obsadili vynikající 4. místo a stali se tak nejúspěšnějšími reprezentanty v kolektivních sportech, které česká výprava v Taipei měla.

V hodnocení států obsadila Česká republika 39. místo z celkem 66 hodnocených států, jejichž reprezentanti vybojovali alespoň jednu medaili. Absolutním vítězem v pořadí států se stalo Japonsko, jehož sportovci vybojovali v Taipei neuvěřitelných 101 medailí (37 – 27 – 37).

Jubilejní XXX. Letní světová univerziáda se uskuteční za dva roky, v termínu 3. – 14. července 2019, a hostit ji bude italská Neapol.