Ve dnech 22–28.8. 2016 se v polské Lodži konalo akademické mistrovství světa (AMS) ve sportovním bridži. Českou republiku reprezentovaly dva týmy v následujícím složení: Česká republika 1 – Patrik Bouřa, Erik Klemš, František Králík, Martin Melčák a Česká republika 2 – Adam Janas, Lukáš Kolek, Jan Králík a Jakub Vojtík. Všichni zúčastnění splnili nominační kritéria, která zahrnovala pravidelnou účast na domácích soutěžích, výjezdy do zahraničí a pravidelný trénink pod vedením kapitánů jednotlivých reprezentací.

Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS) poskytla veškeré potřebné zázemí včetně potřebných dokumentů, pojištění a prostředků na dopravu a pohodlný pobyt na místě konání. Rovněž byly týmům dodány velmi pohodlné a slušivé dresy, které všichni účastníci hodnotili velmi pozitivně.

Na AMS se týmy dopravily dvěma auty, přičemž čtyři z účastníků vyjížděli z Havířova a další čtyři z Uherského Hradiště. Cesta tam i zpět se obešla bez výraznějších komplikací. Na místě konání byla hrací místnost vzdálena od hotelu přibližně 20–25 minut volnou chůzí a zároveň byla organizátory poskytnuta možnost dopravit se tam i zpět objednaným autobusem. Česká výprava využila autobus pouze první den, aby se ujistila, kde se hrací místnost nachází, zbytek mistrovství se přepravovala výhradně pěšky.

Ubytování v hotelu Focus bylo velmi komfortní, místnosti byly prostorné, vše relativně nové a čisté, bohaté snídaně, jediné, co by se dalo vytknout, bylo nestabilní bezdrátové připojení k internetu na pokojích.

Obědy a večeře byly pro účastníky zařízeny v restauraci Serenissima, která se nacházela přibližně 5–10 minut pěšky od hrací místnosti. Pro zájemce byli na místě vždy připraveni dobrovolníci jako doprovod.

Technické zabezpečení akce bylo jako obvykle na solidní úrovni. Místnost byla světlá a klimatizovaná, židle, stoly i hrací vybavení plně odpovídalo standardu mezinárodních bridžových akcí. Pro nehrající byla na místě zřízena místnost pro sledování aktuálně hraných zápasů a výsledků. Celý turnaj byl řízen dvojicí velmi zkušených polských rozhodčích.

Z dvanácti týmů z osmi zemí se na prvním místě umístil domácí tým Polsko 2, který na turnaji dominoval a už před posledním zápasem měl díky vysokému zápasu jisté vítězství. Na druhém skončil další domácí tým Polsko 1, který byl považován za absolutního favorita mistrovství. Na třetím místě skončil překvapivě tým Srbska. Kompletní výsledky je možné najít zde: http://www.pzbs.pl/wyniki/turnieje/2016/wuc/wuc2016rr2leaderb.html

Pro českou výpravu byl odjezd bez medaile zklamáním, zejména protože obhajovala zlato z předchozího AMS. Navíc bronzová medaile týmu Česká republika 1 utekla jen o vlásek a skončil na čtvrtém místě. Všichni členové týmu ze sebe vydali to nejlepší, ale velkou překážkou byl nevyrovnaný výkon nadějné, ale ještě nevyzrálé dvojice Klemš-Melčák. Získané zkušenosti z tohoto AMS jim jistě pomohou lépe zvládat vypjaté situace a pomohou vylepšit psychickou odolnost. Zkušený pár Bouřa-Králík podal solidní výkon. Pro tým Česká republika 2 by byl zisk medaile velkou senzací a nakonec se jim to málem podařilo. Skončili na sedmém místě, ale bodový rozdíl, který je dělil od pátého místa, byl zcela mizivý, a i na čtvrté nebo dokonce třetí místo mohli s trochou štěstí dosáhnout. Všichni hráči týmu podali poměrně vyrovnaný výkon odpovídající jejich výkonnosti.

Na závěr je třeba poděkovat ČAUS za finanční i morální podporu a všichni hráči i příznivci bridže doufají, že tohle nebylo poslední vystoupení českých týmů na akademických soutěžích, kde bylo v minulosti dosaženo mnoha významných úspěchů.