„Na boj o medaile jsme tentokrát neměli,” hodnotí AMS trenér Jan Bělka.

 

8.7.2016

Tento týden se z akademického mistrovství světa v házené vrátil český výběr házenkářek, který ve španělské Malaze obsadil konečnou šestou příčku. Akci hodnotí trenér akademického týmu a zároveň asistent ženské reprezentace házenkářek Jan Bělka.

Dvě výhry a tři prohry. Taková byla bilance českého akademického výběru vyslaného ČAUS na vysokoškolský světový šampionát. Ten přinesl v minulosti opakovaně českou radost, největší patrně v roce 2012, kdy si z Brazílie přivezli zlaté medaile muži vedení Jiřím Mikou a ženy pod taktovkou Jana Bašného. Především ženský tým se v minulosti mohl opřít o řadu hráček národního výběru, ale v letošním roce byla situace odlišná. Z 34 oslovených házenkářek plné dvě desítky účast na AMS 2016 ve španělské Malaze odmítly. Výsledkem pak byly výhry nad exotickými soupeřkami, výrazné prohry s Polskem i Ruskem a na závěr dramatická bitva s Japonkami, která ale konečnou pátou příčku nepřinesla. Co se týče individuálních výkonů tak celkem tři české hráčky pronikly do TOP 10 střelkyň turnaje – celkově třetí Veronika Malá (30 branek), šestá Gabriela Nygrýnová (24 branek) a osmá Tereza Kubáčková (22 branek). Akci zhodnotil v krátkém rozhovoru i trenér týmu Jan Bělka.

České reprezentantky, které na AMS 2016 ve španělské Malaze skončily na konečné 6. příčce. Mužský výběr na letošní šampionát nebyl ČAUS vyslán, také v souvislosti s odmítnutím účasti na loňské universiádě v Jižní Koreji.

Jak se trenérovi hodnotí výsledek týmu, který tentokrát neodjížděl na akademické mistrovství v pozici adepta na medaili.

Tentokrát jsme na semifinále evidentně neměli. Vždy je trochu loterií, s čím soupeři na akademičky zamíří, ale Rusko a především Polsko měli v porovnání s námi výrazně silnější kádry. Ale nic jsme nevzdali předem! To je objektivní hodnocení až po turnaji, který pro nás tentokrát skončil šestým místem.

Svůj tým jste původně zamýšlel poskládat také trochu jinak, že?

Určitě. Na jedné straně nemohu upřít holkám, které do Malagy jely, snahu. Na stranu druhou jsem přeci jen toužil po více zkušenějších hráčkách, ať už z pohledu interligy nebo mezinárodní reprezentační i pohárové scény. Omluvenek bylo nakonec extrémně mnoho.

Jaké byly důvody?

Různé. U někoho to byly ještě nevyřešené studijní povinnosti, další hráčky odmítly účast po dohodě ve svém klubu. Byla tam ale také i zranění.

Takže šesté místo bylo maximem?

To si zase nemyslím. Třetí místo ve skupině, to ano, ale turnaj jsme měli zakončit vítězně. Japonky bylo v našich silách porazit a skončit na páté příčce.

AMS 2016 Malaga (ESP) – Výsledky Česka
fáze utkání výsledek
skupina Uruguay – ČESKO 17:27 (6:13)
skupina  ČESKO – Rusko  25:34 (11:16)
skupina  Polsko – ČESKO 28:18 (14:7)
5. – 8. místo  ČESKO – Indie  37:12 (21:5)
5. – 8. místo  Japonsko – ČESKO  28:26 (10:14)

Zápas s Japonskem jste rozehráli dobře, ale jeho koncovka vůbec nevyšla. Chyběly fyzické síly?

Spíše jsme v poslední desetiminutovce zcela odešli střelecky. A soupeřky nás trestaly, především rychlými útoky. V průběhu druhé půle jsme vedli už o sedm branek, ten zápas jsme měli dovést do vítězného konce, byť Japonky neměli vůbec špatný tým. Vždyť ve skupině podlehli oběma pozdějším finalistkám o jedinou branku!

Jak hodnotíte celkovou úroveň letošního AMS?

Myslím, že semifinalistky měly kompletně velice kvalitní týmy a bez toho, abych omlouval kolaps z koncovky proti Japonsku, měly právě i ony vysokou házenkářskou kvalitu. Finále bylo zasloužené a byla to dobrá podívaná. V boji o medaile se projevila právě ta proměnlivost akademických výběrů. Před rokem na universiádě měly Rusky určitě silnější tým, naopak Rumunky letos poskládaly ještě silnější výběr než v loňském roce v Koreji. Rusko se muselo smířit se čtvrtou příčkou a Rumunky hrály finále. Na akademickém mistrovství jsou vidět celky s různou výkonností, ale kdo chce skutečně uspět, musí mít kvalitu a tu taky ukázat.

 tým
1. Španělsko
2.  Rumunsko
3.  Polsko
4.  Rusko
5.  Japonsko
6.  Česko
7. Indie
8. Uruguay
AMS 2016 Malaga (ESP) – Konečné pořadí

Sestava Česka: Satrapová, Kudláčková, Nejezchlebová – Kolářová, Malá, Novotná, Ždánská, Gebre Selassie, Jansová, Kubáčková, Nýgrýnová, Salašová, Severová a Sovová

Nejlepší střelkyně Česka: Veronika Malá, 30 branek (celkově 3. příčka v tabulce střelkyň)

České akademičky skončily šesté

(4.7.2016)

Prohrou s Japonskem se z akademickým MS 2016 ve španělské Malaze rozloučila reprezentace ČR házenkářek. Celkově tak výběru trenéra Bělky patří šesté místo.

S celkově negativní bilancí 2 výher a 3 proher a především s konečným šestým místem se rozloučila s akademickým MS házenkářek česká reprezentace. V duelech o umístění si nejprve s přehledem zajistila účast v boji o 5. místo proti Japonsku, když zdolala Indii 37:12. V posledním představení na MS pak dlouho vedla, dokonce až sedmibrankovým rozdílem, ale v posledních minutách přišla o zbytky náskoku a Asiatkám těsně podlehla 26:28. Celkově tak výběru Jana Bělky patří šestá příčka, mistryněmi světa se staly Španělky.

Mužská reprezentace nebyla ČAUS na šampionát vyslána, což souvisí i s odmítnutím účasti na loňské universiádě v Jižní Korei, které se házenkáři nakonec z obav o své zdraví nezúčastnili. Akademickými mistry světa v házené se letos v Malaze stali Rumuni, kteří ve finále s přehledem přehráli Jižní Koreu (28:20).

Mladé české házenkářky bojují na akademickém MS ve Španělsku

(28.6.2016)

Český akademický výběr žen bojuje v Malaze o titul akademických mistryň světa. Vstup do utkání se jim vydařil – nad Uruguayí zvítězily Češky dvanáctibrankovým rozdílem, ve druhém utkání však podlehly Rusku o jedenáct gólů. Ve třetím zápase prohrály české reprezentantky s Polskem 18:28.

Stejně jako v loňském roce na univerziádě v Jižní Koreji, i letos bojuje na akademickém šampionátu pouze český výběr žen. V úvodním zápase české házenkářky pod vedením trenéra Jana Bělky zvítězily suverénně, když Uruguaji naložily dvanáctibrankovou porážku 15:27. Střelecky dominovaly hlavně Veronika Malá s Terezou Kubáčkovou.

Druhý zápas ale byl pro již těžkým testem. V souboji s Ruskem prohrály české reprezentantky 25:34. 10 branek měla na svědomí Daria Samokhina, která ve svém týmu Lada Togliatti nastřílela například v Poháru vítězů poháru na 40 gólů a se svým týmem dokráčela až do finále této soutěže. Český tým v souboji proti Ruskám v útoku táhla Veronika Malá, autorka šeti branek.

Pro postup do semifinále pak Češky potřebovaly přehrát tým Polska výrazným rozdílem, to se jim ovšem nepovedlo. Polky už v úvodním dnu turnaje porazily Rusko 27:24 a nezaváhaly ani proti českému výběru, který porazily rozdílem deseti gólů 28:18.

Nominace českého týmu:

Gebre Selassie Anna, Jansová Nikola, Kolářová Michaela, Kubáčková Tereza, Kudláčková Petra, Malá Veronika, Nejezchlebová Gabriela, Novotná Kateřina, Nygrýnová Gabriela, Salašová Ivana, Satrapová Lucie, Severová Lucie, Sovová Klára, Zdáňská Michaela.

Výsledky českého týmu:

Česká republika – Uruguay 15:27 (6:13)
Česká republika – Rusko 25:34 (11:16)
Česká republika – Polsko 18:28