Zpráva z AMS v lyžařském orientačním běhu 2016

15.2.2016 | O. Vodrážka

Historicky první akademické mistrovství světa v zimní obdobě orientačního běhu se konalo v blízkosti ruského města Tuly ve dnech 10.-15.2.2016, asi 160 km jižně od Moskvy. Česká výprava u této události nechyběla a na východ vyrazila v sestavě 2 žen (Johanka Šimková, Kateřina Neumannová – nebyl to comeback slavné lyžařky), 2 mužů (Jakub Škoda, Petr Horvát). Jako trenérský doprovod se výpravy ujali bývalí skvělí závodníci tohoto sportu Jan Pecka a Ondřej Vodrážka.

Program mistrovství byl celkem náročný, závodníci se museli poprat se čtyřmi závody v pěti dnech, naštěstí profil terénu nebyl extrémně kopcovatý a žádný ze závodů nebyl další než hodinu. Vše začalo Sprintem – což v praxi znamená závod okolo 10 minut. A hned v této disciplíně nám cinkla medaile zásluhou Jakuba Škody, který zajel na desetinu stejný čas jako finský závodník. Nebývá to časté, aby na sprintu, kde se čas měří na desetiny, dosáhli dva borci stejného času, ale zde to tak dopadlo a Jakub mohl slavit, byť zkoumání cílové fotobuňky zabralo rozhodčím až příliš mnoho času a oficiální verdikt padl až den po závodě. Další naši se umístili ve druhé desítce, Neumannová na 11. a Šimková na 13. místě, Petr Horvát skončil 19. Druhý den se závodilo v atraktivním stíhacím závodě, kdy v polovině trati, zhruba po 15 minutách, závodníci projížděli stadionem. Všichni navíc vyfasovali GPSku, takže jsme díky velkoplošné obrazovce měli neustálý přehled, kdo jak na tom je. Bohužel Jakub Škoda neudržel medailovou pozici (rozdíly za ním byly minimální) a propadl se na 10. místo, Horvát si o jedno místo polepšil (18.) a ženy i svá umístění prakticky prohodily – Šimková 10. místo, Neumannová 14. místo. Následoval den volna s návštěvou Tulského muzea zbraní a po dni volna opět do závodu. Tentokrát smíšené štafety – jeden muž, jedna žena – každý jede tři úseky. Odstartovali muži a naše „áčková“ (každý stát mohl nasadit dvě) štafeta se od začátku závodu pohybuje v přední skupině. Ještě po pátém úseku to vypadalo nadějně na bronzovou medaili, ale v posledním šestém se před Johanku Šimkovou dostala domácí ruská závodnice a pro Čechy medaile nezbyla. Ale i tak bylo 4. místo splněním cíle, ta medaile by byla už navíc. Závěrečnou tečku za šampionátem udělal závod s hromadným startem. I v něm dosáhl nejlepšího výsledku Jakub Škoda, když vybojoval 9. místo, Petr Horvát si opět polepšil, tentokrát obsadil 15. místo. Naše holky opět bojovali na hraně první a druhé desítky, bohužel chybou v závěru se Johanka Šimková propadla na 14. místo a Katka Neumannová byla v tomto závodě diskvalifikována pro neprojetí kontrolou. Vysvětlení je takové, že každý závodník si musí zkontrolovat, zda-li se mu aktivoval u každé kontroly čip, neboť dnes se „razí“ již bezdotykově a závodníkům stačí být do jednoho metru od kontroly. Bohužel Katka to v zápalu boje u jedné kontroly vzaly zřejmě příliš rychle nebo ne v dostatečné blízkosti a byla diskvalifikována. Chybami se člověk učí.

Celkově považujeme českou výpravu za úspěšnou, získali jsme jednu medaili, další čtyři umístění v první desítce a věříme, že s příchodem dalších nadějných juniorů na vysoké školy se nám bude na dalších akademických MS nebo Univerziádách (2019 bude LOB v Krasnojarsku) dařit stejně nebo ještě lépe.

Škoda, sekundu za bronzem, škoda

11. února 2016

Úvodním závodem ve sprintu byl zahájen světový akademický šampionát v lyžařském orientačním běhu. Na start se postavilo 28 žen a 30 mužů. Velmi silné týmy přijely z Finska, Estonska, Norska a samozřejmě také domácí Rusko si brousilo zuby na medaile. V mužích ale kraloval v úvodní disciplíně favorit z největších – Bulhar Stanimir Belomazev, byť zvítězil o pouhých 5 sekund. Na druhém místě dojel Yazukov z Běloruska, bronz vybojoval Kuotro z Finska. Bohužel ten o necelou sekundu porazil českého reprezentanta Jakuba Škodu, přesto to byl od Kuby skvělý výkon. Druhý český zástupce Petr Horváth obsadil ve velmi vyrovnaném závodě 21. místo, když na vítěze ztratil necelé 2 minuty.

Mezi ženami se rozhořel finsko – estonský souboj, který pro sebe rozhodla Sonja Morsky z Finska před svojí reprezentační kolegyní Kaskinen. Bronz putuje zásluhou Kudre do Estonska. České reprezentantky Kateřina Neumannová a Johanka Šimková zajely velmi solidní závod a zhruba s minutovým odstupem na nejrychlejší obsadily 11. resp. 13. místo. Závody pokračují hned zítra velmi atraktivní stíhačkou, přejme všem našim, ať se jim podaří podat minimálně stejný nebo ještě lepší výkon, Jakub Škoda bude bojovat o medaili.