Výsledky AM ČR v požárním sportu 2017

Ve dnech 26. – 27.4. 2017 proběhl další ročník Akademického mistrovství ČR v požárním sportu.

Když se čeští i zahraniční studenti přihlašovali na další ročník tradičního akademického mistrovství ČR v požárním sportu, málokterého asi napadlo, že se na konci dubna bude v Ostravě usilovat o vítězství v zimní bundě, čepici a s rukavicemi. Teploty jen těsně nad bodem mrazu doprovázel občasný déšť a jako bonbónek se během požárních útoků z nebe spustilo husté sněžení. Krušné počasí však nezastavilo ani jednoho z 225 účastníků mistrovství, kteří ve dnech 26. a 27. 4. 2017 absolvovali všechny čtyři disciplíny požárního sportu.

Oblíbený závod pořádal Studentský klub požárního sportu ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB – TU Ostrava) a její Fakultou bezpečnostního inženýrství a dále se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, Českou asociací akademických technických sportů a městem Ostrava. Mistrovství bylo pojato jako otevřené, závodili zde mimo českých univerzit i nejlepší středoškoláci určení středoškolským mistrovstvím ČR a mezi zúčastněnými vysokoškoláky nechyběli ani zahraniční zástupci z Bulharska a Běloruska.  Nejlepší čeští závodníci získali titul akademický mistr ČR. Mezi závodníky panovala přátelská atmosféra, zdravá soupeřivost a mezi soutěžními dny se našel i čas na společnou zábavu a utmelení akademické větve požárního sportu.

První disciplínou byl výstup do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku. V kategorii žen, které mají disciplínu ulehčenou tím, že lezou na zavěšený žebřík pouze do druhého podlaží, obhájila své vítězství z minulého roku Markéta Marková z Univerzity Pardubice (UP) s časem 7,94 s. Mezi muži zvítězil Dzmitry Dubitski z Běloruska a dosáhl času 14,19 s. Hned za ním se umístil nejlepší český závodník Jakub Zajan běžící pod hlavičkou domácí VŠB – TU Ostrava. Mezi družstvy se v kategorii žen ujala vedení děvčata z Ostravské univerzity (OU). Mezi muži hned na úvod vycenili zuby běloruští závodníci a svými výkony na věži dostali kluky z VŠB – TU Ostrava do dosud nepoznané situace, a sice je odsunuli na druhou pozici.

Následoval běh na 100 m s překážkami. Mezi ženami si pro individuální vítězství a titul akademického mistra ČR doběhla v čase 17,31 s Petra Chovancová reprezentující Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). V kategorii mužů utvrdil svou dominanci v disciplínách jednotlivců Dzmitry Dubitski a zvítězil v čase 16,00 s. Nejlepším českým stovkařem byl Martin Lidmila z Univerzity Karlovy (UK) a za běloruským sokem zaostal o pouhé tři setinky. Prvenství v obou kategoriích utvrdili vítězové týmového hodnocení výstupu na věž. Že by VŠB –TU Ostrava přišla o svou domácí neporazitelnost? Pořadatelská univerzita si udržela druhá místa v obou individuálních disciplínách a v těch dalších už si muži ani ženy nemohli dovolit žádnou chybu.

Následovali kolektivní disciplíny, které měli rozhodnout o celkovém vítězi. Domácí zde nenechali nic náhodě a v obou kategoriích tuto disciplínu ovládli. V kategorii žen si pro prvenství s časem 66,55 s doběhly holky ve složení Leona Vašíčková, Hana Pastorková, Martina Pekrová a Michaela Vanclová. Kvarteto mužů David Dopirák, František Kunovský, Richard Svačina a Václav Novotný našlo recept na běloruský výběr a vyhrálo s náskokem necelých čtyř desetin.

Druhý den následovala královská disciplína, která nekompromisně rozhodla o celkovém pořadí družstev. Při útocích první dvě místa v obou kategoriích obsadili slovenští zástupci ze Žilinské univerzity v Žilině (UNIZA) a mladší přátelé ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice (SPŠCH). V kategorii žen zvítězily středoškolačky z Pardubic s časem 36,27 s, v kategorii mužů si vítězství v disciplíně zajistili časem 32,52 s žilinští. Jak to ale zamíchalo pořadím v celkovém hodnocení? V kategorii žen si třetím místem zajistila celkové vítězství OU a sesadila tak z pomyslného trůnu pořádající VŠB – TU Ostrava. Ta se po sérii chyb dostala až na celkové třetí místo. Na stříbrnou příčku pak vynikajícím výkonem vyskočila SPŠCH Pardubice. Mezi muži se na špičce výsledkové listiny také hýbaly ledy. Bronzový útok domácích byl před osmými Bělorusy dostatečný na to, aby v celkovém pořadí poskočil na příčku nejvyšší a obhájil tak vítězství z minulého roku, tentokrát však s odřenýma ušima. Bělorusům jejich útok po vydařeném prvním dni stačil na stříbrnou pozici. I kategorii mužů se na pódiové umístění dostali středoškoláci a kluci z SPŠCH Pardubice vybojovali třetí místo. Pravidelní účastníci se tedy po letech dočkali a VŠB – TU Ostrava poprvé neovládla v celkovém hodnocení stupně vítězů.

Uspořádat takový závod rozhodně není samozřejmostí a přípravou se zabývá několikačlenný tým již dlouho před začátkem sezóny. Tímto bychom rádi poděkovali všem, kteří se podíleli na přípravě závodu a naším partnerům, bez jejichž podpory by akademické mistrovství ČR nemohlo být uspořádáno. Mezi mediální partnery patří hasičská televize Firetv.cz, web požáry.cz a časopis 112. Veškeré výsledky jsou volně dostupné na tomto odkazu.